Ко није резервисао на време теже ће доћи до меса за сутрашњу најлуђу ноћ, а за поруџбине за божићну трпезу има још мало времена. Код појединих продаваца сада је углавном остала јагњетина која је скупља, па тако у Новом Саду килограм кошта и до 4.000 динара, а за "скоцкано" јагњеће печење, такозване бајадере, треба издвојити чак 5.500.
Током прошле недеље цене печења су углавном биле исте као и претходних месеци, негде као и лањске у ово време, али је могуће да сада, због раста потражње, дође до незнатног поскупљења. У неким печењарама кажу да их неће мењати до Светог Јована. Килограм прасетине углавном кошта од 2.000 до 2.400 динара, а јагњетине од 2.800 до 3.200 динара. Занимљиво је да је у Новом Саду највећи распон цена, па горња граница за прасеће печење иде и до 2.800, а за јагењеће до 4.000 динара.
Повољније ће проћи Нишлије који за прасетину треба да издвоје око 2.000, а за јагњетину 2.800 динара. У Београд месо са ражња стиже углавном из Чачка, па су цене негде на средини, прасеће се креће од 2.200 до 2.600, а јагњеће од 2.800 до 3.500 динара.
У том граду на Морави где је регистрован највећи број печењара у односу на број становника и површину коју заузима, Чачани већ навелико резервишу печену бравчад коју ће послужити за новогодишњу, а посебно божићну трпезу. Цена прасетине иде од 2.200 до 2.400, док за јагњетину треба издвојити и до 3.000 динара по килограму. У једној од познатијих чачанских печењара, где се фуруна данима не гаси, кажу нам да је највише поруџбина за Божић.
- Радим услужно печење, и то 3.500 динара по бравчету, без обзира на килажу, а у ту цену урачунато је и клање и сама припрема - објашњава наш саговорник.
Прочитајте још
- Моје колеге, углавном, за услужно печење узимају 150 динара по килограму живе ваге.
Људи доносе своју бравчад, али је више оних који код мене наруче, рецимо, печено прасе, ја им онда обезбедим све, од живих прасића до печења.
Са друге стране, људи у селу су у својим торовима и оборима већ одавно оставили јагње или прасе за божићну гозбу. Они, или сами пеку бравчад у својим пекарама или плаћају услужно печење. Чачанин Милан Милошевић каже да је прасе за Божић обавезно.
- Сада је највећа потражња за мањим прасадима, од 20 до 30 килограма - објашњава Милошевић.
- Међутим, људи се одлучују и да узму веће, па поделе. Доста је јефтиније купити живо прасе, и платити услужно печење, него купити печење у печењарама. На пример, од прасета од 30 килограма, печења има око 12 до 13 килограма. То бисте у печењари платили око 25.000, а ако бисте се одлучили за услугу печења, то би вас коштало упола мање.
Како кажу у чачанским, надалеко чувеним печењарама, цена печења није се мењала већ годину дана, иако је, рецимо, цена живе ваге, нарочито прасића, опала. Тако тренутно узгајивачи јагњад продају за 550 динара по килограму, док су прасад око 320 динара, а само пре три месеца коштали су и до 450 динара.
На новосадском тржишту цена прасића живе мере је у последња два-три месеца "стабилизована" на 500 динара по килограму док је за куповину јагњета потребно издвојити 800 динара по килограму. Очишћено прасе или јагње је наравно скупље за пар стотина динара а на то треба додати још од 2.000 до 3.000 динара по комаду, за услужно печење у некој од многобројних печењара у граду или приградским насељима.
Ко за предстојећу празничну трпезу планира готово печење, килограм прасећег платиће од 2.000 до 2.800 динара, а јагњећег од 3.000 до чак 4.000 динара.
- Код нас кило прасетине кошта 2.600 а јагњетине 3.600 динара - кажу у једној од печењара. Те цене нису мењали у протеклом периоду.
У другој напомињу да су у протекла два месеца мало поскупели своје производе али нису прецизирали који је разлог за то. Печењара у једном од новосадских приградских насеља није у протекла два месеца мењала цене својих производа и услуга и, како тврде, сигурно их неће их мењати до Светог Јована, а после ће да одлуче, у зависности од стања на тржишту.
Новосађани углавном тврде да је и током ових празника печење скупо, али многи ипак не одустају од традиционалног менија. Према запажањима продаваца у печењарама, утисак је да се грађани чешће него раније одлучују за куповину неколико килограма готовог печења, него да купују и пеку цело прасе или јагње, јер рачунају да им је тако финансијски прихватљивије.
Нишлије ће јефтиније проћи. Килограм прасећег печења у граду на Нишави кошта око 2.000 динара, а јагњећег око 2.800. Цена свињског бута печеног без кости, што спада у једну врсту печења је 1.400 динара. Услужно печење у Нишу се више готово нигде не ради.
Једино још печењаре у околним селима нуде такву опцију.
- Ми смо то некада радили, али више не, ево већ четири године - кажу у једној печењари.
- Након короне променили смо пећницу и узели ову која је мања и задовољава само наше потребе продаје. Код нас важе цене које се нису мењале неколико последњих месеци и неће се мењати у наредном периоду.
У односу на прошлу годину прасетина је чак и повољнија и неће бити поскупљења за празнике.
- Иста је количина коју грађани поручују и за Нову годину и за Божић - наводе наши саговорници. - Ако остане иста цена свежих прасића и нама добављачи не коригују цену, нећемо ни ми.
Жива мера креће се око 600 до 700 динара по килограму.
- Грађани су, нажалост, толико навикли на поскупљења да немају куд, слежу раменима и не буне се - кажу у печењари.
- Прасетина се дефинитивно више продаје, а тек око 10 до 15 одсто њих купи и једно и друго печење. Обично поручују два до три килограма меса, ретко када више.