Ово време, када се према традицији верује да Исус Христ још увек није био крштен, симболише посебно доба године испуњено мистиком, ритуалима и страхопоштовањем према невидљивим силама.

Према предањима, у некрштеним данима земља постаје "отворена," дозвољавајући мртвима и нечастивим силама да лутају међу живима. Ноћи су посебно опасне, јер се верује да тада вребају демони и зле силе. 

Фото: Профимедиа

 

 

Због тога се у многим крајевима Србије саветује да се ноћу не излази из куће, осим уз заштиту – бели лук, крст или оштар метални предмет.

У селима и градовима у источној Србији, посебно у влашким крајевима, и данас се поштују стари обичаји. На прозоре се стављају завесе како би се светлост сакрила, а напољу се не оставља дечја одећа како би се спречило да зле силе нанесу штету деци бајалицама.

Један од упечатљивијих аспеката ових дана везан је за свакодневне активности жена. У многим крајевима се сматра да жене не би требало да преду, ткају или перу одећу. Свака неприкладна радња у овом периоду могла би, према веровању, да изазове несрећу у домаћинству.

Фото: Shutterstock

 

 

Посебну пажњу изазива судбина деце рођене у некрштеним данима. За њих се верује да су склона болестима и несрећи, па се као заштита користе посебне кошуље ткане на камину, које дете носи током овог периода сваке године.

У жељи да растерају зле силе, народ је осмислио ритуале који подсећају на западну Ноћ вештица. Маскиране поворке, познате као коледари, ишле су од куће до куће представљајући духове и мртве претке. Прикупили би намирнице – сланину, ракију, брашно – које су потом делили са породицом у веселој гозби.

Овај период некрштених дана увек је мрсан, па се чак ни средом и петком не пости. Весеље уз музику, грају и смех сматрало се најбољим начином да се растерају нечастиве силе и унесу радост и топлина у домове.

Иако су неки обичаји ишчезли, некрштени дани остају снажан симбол народног веровања и културног идентитета. И данас, у многим местима Србије, старији чланови породице преносе ове приче и ритуале млађим генерацијама, чувајући дух прошлости у савременом свету.

БОНУС ВИДЕО: