Genetičarka Irina Žegulina, stručnjak sa 12 godina iskustva, objašnjava kako se krvne grupe prenose sa roditelja na dete i razbija najčešće zablude o ovom procesu.
Kako se nasleđuje krvna grupa?
- Krvna grupa je nasledna osobina koju određuju geni. Svaka osoba nasleđuje po jedan gen odgovoran za krvnu grupu od majke i od oca. Način na koji se ovi geni kombinuju određuje krvnu grupu deteta. Važno je znati da geni mogu biti dominantni ili recesivni, šKrtto dodatno utiče na složenost nasleđivanja - objašnjava Žegulina. Pitanje šta nasleđuje od mame a šta od tate, prilično je komplikovano.

Foto: Shutterstock
Osnove genetike: Kako funkcioniše ABO sistem?
Krvne grupe se određuju prema prisustvu ili odsustvu specifičnih antigena na površini crvenih krvnih zrnaca. Postoje četiri osnovne krvne grupe:
- Osobe sa krvnom grupom A imaju antigen A.
- Osobe sa krvnom grupom B imaju antigen B.
- Osobe sa krvnom grupom AB imaju oba antigena.
Pročitajte još
- Osobe sa krvnom grupom O nemaju nijedan antigen.
Svaka osoba nasleđuje dva alela – jedan od majke, jedan od oca. Alel A određuje prisustvo antigena A, alel B antigena B, dok alel O označava odsustvo antigena. Pri tome, aleli A i B su dominantni u odnosu na alel O.
To znači da osoba koja nasledi alel A i alel O ima krvnu grupu A, dok će ona koja nasledi alel B i alel O imati krvnu grupu B. Osoba sa kombinacijom AA ili BB imaće krvnu grupu A ili B, dok će krvna grupa O biti prisutna samo kod onih koji naslede dva O alela. Krvna grupa AB nastaje kada dete od jednog roditelja nasledi alel A, a od drugog alel B.

Foto: Profimedia
Da li krvna grupa deteta uvek odgovara krvnoj grupi roditelja?
Česta zabluda je da krvna grupa deteta mora da bude ista kao kod jednog od roditelja. U stvarnosti, moguće su različite kombinacije. Na primer, roditelji sa krvnim grupama A i B mogu imati dete sa krvnom grupom O, pod uslovom da oba roditelja nose recesivni O alel.
(Yumama)
BONUS VIDEO: