LJudska percepcija toplote značajno varira, a ta razlika se najčešće primećuje između muškaraca i žena. Razlog tome leži u fiziološkim razlikama, ali i u evolutivnim prilagođavanjima.

Ono što nekima deluje kao prijatna temperatura, drugima može biti suviše hladno. Percepcija toplote kod ljudi se razlikuje, a pol igra značajnu ulogu. Žene brže osećaju hladnoću nego muškarci, što potvrđuju brojne „bitke“ oko termostata u domovima i kancelarijama.

– One obično imaju manju mišićnu masu, a samim tim i nižu stopu metabolizma, što znači da proizvode manje toplote – objašnjava dr Ralf Brandes, profesor fiziologije na Univerzitetu Gete u Frankfurtu i član odbora Nemačkog fiziološkog društva (DPG).

Foto: Profimedia

 

Veća mišićna masa povećava brzinu metabolizma čak i u stanju mirovanja, što omogućava bržu razgradnju hrane u energiju, a taj proces doprinosi zagrevanju tela. Pritom su kontrakcije skeletnih mišića – bilo namerne ili nenamerne, poput drhtanja – primarni izvor proizvodnje toplote.

Razlog zbog kojeg muškarci obično imaju više mišićne mase verovatno leži u evoluciji. Dok su praistorijski muškarci lovili – bili aktivni i samim tim generisali toplotu – žene i deca su često ostajali u nastambama, kaže dr Ridiger Kohling, direktor Instituta za fiziologiju Oskar Langendorf pri Medicinskom centru Univerziteta u Rostoku, u Nemačkoj, prenosi 24sata.hr.

Foto: Shutterstock

 

Međutim, žene su efikasnije u centralizaciji toplote, dodaje on, jer kao reakciju na hladnoću usmeravaju veći deo krvi, koja prenosi toplotu, ka unutrašnjosti tela, odnosno ka vitalnim organima.

BONUS VIDEO: