NJegov let iz Singapura sleteo je na aerodrom DŽon F. Kenedi u NJujorku, gde je prošao kroz carinu. Upitan da li ima nešto da prijavi, Dilan je rekao "ne".
- Ja nikada ništa ne kupujem na putovanjima — možda neki suvenir za prijatelje, ali ništa što bih morao da prijavim — i prošli smo dalje - rekao je O’Bajrn u viralnom TikTok videu koji je pogledalo više od 830.000 ljudi.
Zatim su otišli do mesta za preuzimanje prtljaga. O’Bajrn i njegovi roditelji su bili umorni i oduševljeni što se vraćaju u Sjedinjene Države, kada su ih zaustavili agenti Granične patrole dok su pokušavali da pozovu Uber. O’Bajrn se setio da su psi tragači mirisali oko njegovog prtljaga, a policajci su ga pitali da li je doneo nešto "zabranjeno". Nakon odlučnog negiranja porodice, pas je seo pored O’Bajrnove torbe.
"Pomislio sam, 'Šta bi ovaj pas mogao da pronađe?'" rekao je. "Bananu."

Foto: TikTok printskrin/dylanobyrne
Policajac nije morao mnogo da traži da bi našao krijumčareno voće — ono je bilo smešteno na vrhu O’Bajrnove torbe. Zaboravio je da je u aerodromskom salonu tokom tranzita u Nemačkoj uzeo bananu da je sačuva kao užinu. Agenti Granične patrole su potvrdili da je bananu poneo on, nakon što su skenirali njegov pasoš i obavestili ga da će verovatno biti kažnjen.
Pročitajte još
- Pomislio sam, 'Zar su ozbiljni? Oni se šale, zar ne? Ne, nisu se šalili. Pregledao sam posle pravila, čak i zbog banane mogu da vas izbace iz "Global Entry" programa i da vam izreknu kaznu od 500 dolara - ispričao je Dilan.
Na datum kada je video postavljen, prošlog meseca, O’Bajrn nije znao da li će stvarno biti kažnjen zbog toga što je doneo zabranjeni predmet u SAD. NJujork post ga je kontaktirao za komentar.
- Bio sam potpuno zbunjen. Znam šta sme i šta ne sme da se donese preko granice — putovao sam celog života, posetio više od 20 zemalja i temeljno istražio svih 50 država u SAD. Ali način na koji je ovo rešeno delovao mi je čudno - rekao je tiktoker.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD, većina poljoprivrednih proizvoda je zabranjena za ulazak u zemlju zbog opasnosti od štetočina i bolesti koje bi mogle da utiču na životnu sredinu u SAD. Portparol carine i granične zaštite SAD, Entoni Buči, rekao je da dok agencija ne može da diskutuje o detaljima pojedinačnih inspekcija, "svi poljoprivredni proizvodi moraju biti prijavljeni", a zabranjeni predmeti se oduzimaju.
- Štaviše, mogu se izreći civilne kazne zbog neprijavljivanja zabranjenih poljoprivrednih proizvoda i one mogu biti do 1.000 dolara za prvo kršenje za nekomercijalne količine - rekao je Buči. - Ako se smatra da su predmeti za komercijalnu upotrebu, kazne će biti znatno veće.
Prema sajtu CBP-a, voće i povrće koje je dozvoljeno za ulazak u SAD zavisi od nekoliko faktora, navodeći primer iz 1980-ih kada je jedan komad kontaminiranog voća donesen u SAD izazvao množenje plodnih muva koje je koštalo milione dolara za čišćenje. Sajt takođe upozorava putnike da će neprijavljivanje poljoprivrednih proizvoda dovesti do kazne od 300 dolara za prekršioce, dok će drugi prekršaj biti kažnjen sa 500 dolara.
- Zaista, ponekad putujete 42 časa, spavate manje od 6 i zaboravite - rekao je O’Bajrn u komentarima.

Foto: Shutterstock
TikTokeri su ga brzo obavestili da je to "ozbiljan prekršaj", dok su drugi rekli da mogu da poveruju kako se ovo desilo zbog nevinog uzimanja komada voća sa aerodroma.
"Voće, povrće, cveće, itd., mogu nositi insekte ili bolesti koje mogu da utiču na našu poljoprivredu", napisao je jedan korisnik.
"Bukvalno ti 100 puta kažu da ne donosiš voće pre nego što sletiš", rekao je drugi.
"To se upravo desilo mom prijatelju, samo sa narandžom", rekao je još jedan korisnik, tvrdeći da je ta osoba platila 1.000 dolara kazne.
"Ako si tip osobe koja se ne seća šta imaš ili šta je dozvoljeno/što nije, samo uvek prijavi", upozorio je jedan korisnik. "Možeš da prijaviš užinu, a onda će te pitati dodatna pitanja i proveriti torbu."
Ali O’Bajrn je pozvao zakonodavce i regulatore da "uzmu u obzir razliku između iskrene greške i namernog pokušaja da se zaobiđu granični propisi."
- Zakoni koji štite naše granice su ključni, ali isto tako je važno da se primenjuju sa pravednošću i diskrecijom - rekao je za NJuzvik. - Potpuno poštujem potrebu za zaštitom granica, ali se nadam da postoji prostor za zdrav razum u načinu na koji se primenjuju kazne. Zakoni koji treba da zaštite našu naciju treba da se fokusiraju na stvarne pretnje, a ne na putnike koji naprave manju, nenamernu grešku nakon 40 sati provedenih na putu.