Ako orhideje nemaju vremena da se oporave između zalivanja, postaće previše pod stresom da bi proizvele cvetove, a njihovo korenje može da počne da trune. Međutim, jednostavan način da se biljke održe zdravima je da ih hranite domaćom mešavinom napravljenom od ljuske jajeta, piše Exspress.
LJuske jaja su bogate kalcijumom što pomaže u jačanju biljnih ćelija kako bi bile jače, zdravije i otpornije na prekomerno zalivanje. Kalcijum je odličan za zdravlje korena i biljka sa visokim nivoom kalcijuma će imati jače korenje što može smanjiti efekte prekomernog zalivanja.

Foto: Profimedia
Ako želite da biljke zaista apsorbuju kalcijum iz ljuske jajeta, morate ih pretvoriti u đubrivo rastvorljivo u vodi da apsorbuje tečnost. Sve što treba da uradite je da očistite ljuske jaja pod tekućom vodom i uklonite sve ostatke jaja. Ovo sprečava bakterije da dođu do biljaka i sprečava štetočine da dođu do tla.
Ovo je važno da bi se sprečilo ulazak bakterija u biljke i da bi se sprečilo da štetočine dospeju u zemljište. Zatim stavite ljuske jaja u tiganj na tihu vatru i mešajte 20 minuta dok ne poprime braonkastu boju. Ovo pomaže da se izvuče više hranljivih sastojaka iz ljuske jajeta kao što je fosfor koji je glavni hranljivi sastojak potreban za proizvodnju cveća.
Izvadite ljuske jaja iz tiganja, a nakon što se ohlade stavite u teglu i u srazmeri zalijte sirćetom.
Kada se sirće i ljuske jaja pomešaju, počeće da se pene i to će trajati otprilike 12 do 24 sata. Ne stavljajte poklopac na teglu, već pokrijte vrh papirnim ubrusom ili nečim što će dozvoliti vazduhu da izađe, pa ostavite da odstoji. Kada vreme istekne i mehurići prestanu, vratite poklopac.

Foto: Shutterstock
Zatim čuvajte đubrivo od ljuske jajeta na hladnom i suvom mestu mesec dana i proces ekstrakcije minerala će biti završen. Za upotrebu na biljkama pomešajte 10 mililitara (oko dve supene kašike) đubriva sa litrom vode. Stavite rastvor u praznu bocu sa raspršivačem i poprskajte ga ispod listova.
Ovim rastvorom hranite svoju orhideju jednom nedeljno kada sunce nije u potpunosti izašlo, ujutru ili kasno popodne jer će to pomoći biljci da bolje apsorbuje hranljive materije.
BONUS VIDEO: