Plamteća jama je nastala 1971. godine, kada su sovjetski istraživači naišli na nalazište prirodnog gasa, misleći da se radi o izvoru nafte.

Sovjeti su postavili kamp, pripremili bušilice i druge mašine. Počelo je ispitivanje, a onda su shvatili da je reč o prirodnom gasu, a ne “crnom zlatu”.

FOTO: Profimedia

 

 

Bez obzira, počelo je izvlačenje, ali se iznenada otvorio krater koji je povukao bušilicu u zemlju! Niko nije stradao prilikom urušavanja, ali su počele da cure velike količine metana.

U želji da spreče katastrofu, istraživači su zapalili gas, misleći da će izgoreti za nekoliko dana, ali to se pokazalo kao pogrešna procena. Količina je očigledno bila ogromna, pa krater i danas gori, prenosi Daily Mail.

U decenijama koje su usledile, “Vrata pakla” su postala turistička atrakcija, dok je država u jednom trenutku planirala i da ih zatrpa.

Međutim, naučnici sada javljaju neočekivane vesti. Plamen u krateru počinje da jenjava, odnosno manji je tri puta nego u prošlosti, i može se videti samo iz neposredne blizine.

Direktorka energetske kompanije “Turkmengaz”, Irina Lurjeva, kazala je ove nedelje na konferenciji o fosilnim gorivima:

- Ranije je ogroman sjaj plamena bio vidljiv s nekoliko kilometara udaljenosti, otuda i naziv ”Vrata pakla”. Danas je ostao samo slab izvor sagorevanja.

Procenjuje se da Turkmenistan ima četvrte najveće rezerve prirodnog gasa na svetu, uglavnom rasute u “džepovima” ispod pustinje.

Misteriozni krater je verovatno povezan sa nekim od “podzemnih skladišta” metana, što mu je davalo gotovo neograničene zalihe za sagorevanje. Bar do sada...

Najnovije promene predstavljaju dobru vest za ekološke stručnjake koji su zabrinuti zbog curenja prirodnog gasa u Turkmenistanu.

BONUS VIDEO: