Stručnjaci upozoravaju da jedna bakterija može da dovede i do smrtnog ishoda.

Tokom vrućina boravak u zatvorenoj prostoriji je nemoguć bez klime. Međutim, ukoliko niste na vreme servisirali uređaj, možda ne bi trebalo ni da ga koristite jer su klime prepune virusa i bakterija. Pedijatar dr Saša Milićević kaže da su centralne klime mnogo gore od onih koje imamo u kući.

 - Te klime su prepune virusa, ali i bakterija. Bakterija pod nazivom Legionela je mnogo opasna. Često se dešava da se baš ona nalazi u ovim uređajima. Zato treba biti oprezan, jer ova bakterija dovodi do zapaljenja pluća, zatim mozga, a nekada i do smrtnog ishoda - upozorava pedijatar i napominje da se bakterije duže zadržavaju na ovim mestima nego virusi.

Kada je reč o klimama koje imamo u kući, često su pune grinja, pa nije ni čudo što mnogi imaju respiratorne infekcije.

Foto: Shutterstock

 

- Alergijska kijavica, otežano disanje pogotovo kod astmatičara, sasvim su očekivane reakcije. Pored grinja, prljavština koja se nalazi u filterima je pogodna, hranljiva podloga za razvijanje bakterija i virusa. Zato je važno da  barem jednom godišnje servisirate klimu - savetuje Saša Milićević.

Osim klima u kući, kao i onih u hotelima, odmaralištima, ne smemo zaboraviti uređaje u automobilu.

- Retko ko od nas se seća kada je poslednji put očistio filtere klima uređaja u automobilu. Možete da zamislite koliko je to prljavo, prepuno grinja, bakterija i virusa? Razmislite samo šta će se desiti vašoj bebi kada prilikom vožnje pustite hlađenje. Zato je važno da na vreme operete filtere - kaže pedijatar Milićević.

(Informer)

BONUS VIDEO: