Tereza Mej

Mej je bila bitanska premijerka od 2016. do 2019. godine, a ukoliko bude imenovana za Stoltenbergovu naslednicu, postaće prva žena na čelu NATO. U tom slučaju njen izbor bi mogao da afirmiše Britaniju da se pozicionira kao evropski i transatlanski igrač.

Foto: Tanjug/AP

 

Mark Rute

Aktuelni premijer Holandije na toj funkciji se nalazi od 2010. godine. NJegova kandidatura je logična jer zemlja koju on predstavlja je članica osnivač NATO. Ipak, on je sredinom decembra prošle godine, nakon teških koalicionih pregovora obezbedio četvrti mandat, te možda neće menjati svoje mesto za funkciju generalnog sekretara NATO.

Foto: Tanjug/AP

 

Kaja Kalas

Kalas je premijerka Estonije koja se kao još jedna žena našla na ovoj listi. Ona je poznata u svetu po svom oštrom stavu prema Rusiji, kritikujući svoje kolege zbog oslanjanja na rusku energiju.

Osim Kalasa, bivša predsednica Estonije Kersti Kaljulaid, takođe, je reklamirana u medijima kao mogući Stoltenbergov naslednik.

Foto: Tanjug/AP

 

Federika Mogerini

Italijanska političarka koja se na međunarodnoj sceni istakla kao Visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku takođe se našla na ovoj listi. Da italija, preuzme vođstvo NATO, kaže ovaj ruski portal da je potpuno logično jer je ta zemlja imala samo jednom svog čoveka na čelu ove organizacije.

Foto: Tanjug/AP

 

Klaus Johanis

Johanis, aktuelni predsednik Rumunije, takođe, ima nekoliko kečeva u rukavu. Prvo, zemlja koju vodi je među najboljima u NATO u pogledu vojne potrošnje. Takođe,  Rumunija je  dobro pozicionirana jer se nalazi u istočnoj Evropi.

Foto: Printskrin Jutjub/Hotnjuz Romania

 

 

(Novosti)

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".