Naime, pojavilo se nekoliko snimaka na kojima se vidi kako grupa muškaraca izlazi iz kanalizacionih odvoda u različitim četvrtima Bruklina. Za sada nije bilo hapšenja povezanih sa ovim navodnim slučajevima neovlašćenog ulaska, ali policija ističe kako nema pretnje po javnost.

Policija istražuje teoriju prema kojoj grupa pretražuje sistem u potrazi za vrednim predmetima koji dospevaju u kanalizaciju, rekao je za En-Bi-Si NJuz visoki zvaničnik.

- Kako bi se uverila da ne postoji pretnja po javnost, Policijska uprava NJujorka (NYPD) poslala je svoje posebno obučene pripadnike Jedinice za hitne intervencije u kanalizacioni sistem kako bi proverili jesu li te osobe iza sebe ostavile nešto sumnjivo ili opasno – ništa nije pronađeno. Gradsko Odeljenje za zaštitu životne sredine, koje upravlja sistemom, takođe je sprovelo pregled i, prema svemu sudeći, nije utvrdilo nikakvu štetu na opremi kanalizacionog sistema - dodao je zvaničnik.

Na jednom snimku vidi se kako muškarac usred noći podiže poklopac šahta, a potom grupa ulazi unutra. Na drugom snimku, muškarac iznutra otvara poklopac šahta i izlazi na prometnu ulicu. Nakon njega iz šahta izlazi još nekoliko osoba, od kojih najmanje troje nosi lopate. Uz to, imali su i baterijske lampe.

 

 

- Ulazak u kanalizacioni sistem je nezakonit i izuzetno opasan. Kanalizacija može da sadrži brojne opasnosti, uključujući štetne i potencijalno smrtonosne gasove, nestabilne površine, rizik od poplava i skučen prostor. Zbog toga građani nikada ne bi smeli da ulaze - upozorio je portparol gradskog Odeljenja za zaštitu životne sredine.

- Moramo da saznamo ko su i šta su radili. Mogli bi da stradaju od strujnog udara, mogli bi da izgube svest, dole postoje gasne instalacije, a postoje i električni vodovi - naveo je DŽon Monahan, analitičar i penzionisani kapetan njujorkške policije, za En-Bi-Si NJuz.

Policija je o neobičnim aktivnostima prvi put obaveštena prošlog četvrtka oko 23 sata. Svedok je prijavio da je osam osoba uklonilo poklopac šahta u naselju Grejvsend u Bruklinu. Prema policijskom izveštaju, ista grupa je viđena kako izlazi iz šahta otprilike tri sata kasnije. Na snimku podeljenom na društvenim mrežama vidi se osam osoba kako izlaze iz kanalizacije i presvlače se pored parkiranih automobila.

Otprilike dva sata nakon prve dojave, policija je primila još jedan poziv. Ovoga puta radilo se o nekoliko ljudi koji su ulazili u šaht u Vilijamsburgu, takođe u Bruklinu. Vlasti su saopštile da se grupa ponovo pojavila nakon više od dva i po sata, ušla u automobil i odvezla se. Na snimku koji je objavio portal Williamsburg 365 vidi se sedam osoba kako izlaze iz šahta, a poslednja za sobom zatvara poklorac.

 

 

Ovi događaji podsećaju na sličan slučaj od 5. maja, kada su stanovnici Astorije u Kvinsu prijavili da su oko 2 sata ujutru videli nekoliko ljudi kako otvaraju šaht.

Svedok Aki Jakupović ispričao je za En-Bi-Si svoje iskustvo.

- Tri neka tipa u čudnoj opremi hodaju unaokolo, otvore šaht i uđu unutra, kao Nindža kornjače - rekao je.

Na nadzornom snimku do kojeg je došao En-Bi-Si vide se muškarci sa naglavnim lampama i u visokim ribarskim čizmama.

 

 

- Ja sam gledao njih, oni su gledali mene. Bilo mi je jasno da nešto smeruju. Ušli su, zatvorili poklopac i nestali, kao da ih nikada nije ni bilo - dodao je Jakupović.

Za sada ostaje nejasno da li su svi navedeni incidenti međusobno povezani.

BONUS VIDEO: