Nikad prežaljeni Britanac zapravo je rođen u Zanzibaru pod imenom Farok Balsara, a nakon što je pohađao škole u Indiji vratio se u rodnu državu, da bi se s roditeljima kasnije preselio u Veliku Britaniju.
Već sa 12 godina imao je prvi bend, a ljubav prema muzici nikada nije skrivao. U Engleskoj je završio studije umetnosti i dizajna, a upravo on je kasnije delimično dizajnirao i logo grupe "Queen".
Nakon završetka studija, Fredi je mesecima prelazio iz benda u bend, a u to vreme se sprijateljio s bubnjarem Rodžerom Tejlorom.
Godine 1970. s gitaristom Brajanom Mejom i bubnjarem Rodžerom Tejlorom oformirao je grupu "Queen", preuzeo umetničko ime Fredi Merkjuri i tada je njegova karijera odjednom počela da ide uzlaznom putanjom.
Pročitajte još
LANA DEL REJ SE POVLAČI SA DRUŠTVENIH MREŽA: Posvećuje se karijeri i privatnom životu
09:39
IŠČEKIVANJU JE DOŠAO KRAJ: Otkriveno da je Nataša Bekvalac kuma na ovogodišnjem Prajdu
15:43
DILER NA METI POLICIJE: Snabdevao glumca drogom - biće optužen za njegovo ubistvo?
10:06
TRUDNA DŽENIFER LORENS: Popularna glumica očekuje prvo dete
16:34
"Bohemian Rhapsody", "We Will Rock You", "Another One Bites The Dust" i "Crazy Little Thing Called Love" samo su neke od bezvremenskih pesama u kojima je grupa "Queen" pokorila svet.
Iako niko nije verovao da će uspeti zbog posebnosti svoje muzike, "Queen" su za života Fredija Merkjurija objavili 14 studijskih albuma, koji su još danas među najprodavanijima na svetu.
Do 1980. godine postali su najveći stadionski bend na svetu, a Fredi je bio najpopularniji pevač na svetu. U avgustu 1986. godine Fredi je odradio poslednji koncertni nastup sa grupom "Queen".
Nakon što je napustio "Queen" pokrenuo je samostalnu karijeru, a što se pojave na pozornici i vokalnim sposobnostima tiče, niko mu nije bio ravan. Redovno je izazivao pažnju javnosti i svojim privatnim životom, o kojem se priča i godinama nakon njegove smrti.
Govorio je kako je Meri Ostin ljubav njegovog života, a par se upoznao kada je on imao 24, a ona tek 19 godina. Verili su se četiri godine kasnije, u vreme kada je njegova popularnost vrtoglavo rasla.
Posvetio joj je brojne pesme, među kojima je najpoznatija "Love of mi life". Bend, ali i sam Fredi iz dana u dan su imali sve više fanova, a pevač se sve više prepuštao raskalašnom životu.
Nakon šest godina veze više se nisu razgovarali o braku i Meri je zaključila da nešto ne valja. Merkjuri je čitavo vreme tvrdio da samo umišlja i da je sve u redu. Prvo je mislio da ima aferu sa drugim ženom, ali 1976. godine on je odlučio da joj sve prizna.
- Nikada neću zaboraviti taj trenutak - rekla je Meri. Rekao joj je da je bis*ksualac, ipak ona je znala da je gej. Razišli su se, ali zauvek su ostali prijatelji. Upravo njoj ostavio je najveći deo svog bogatstva, a s DŽimom Hatonom vezu započeo je 1985. godine.
S njim je ostao do kraja života, a često je govorio kako su oni srodne duše i da njihova ljubav počiva na razumevanju i dobroti. Haton je takođe, kao i Fredi bio HIV pozitivan, a to je saznao 1990. godine. Preminuo je 2010. godine. Upravo njegova bolest bila je glavna tema svetskih tabloida, a to je skrivao godinama. Prvo je negirao da ima virus, ali on se godinu kasnije razvio u sidu.
Do 1990. godine glasine o njegovom zdravstvenom stanju postale su sve jače, a u februaru iste godine legendarni muzičar odradio je svoj poslednji javni nastup. Naslovnica tabloida "The Sun" iz novembra 1990. godine tvrdila jeda je Merkjuri ozbiljno bolestan. On i njemu bliski ljudi negirali su tu priču.
Spot za pesmu "Ovo su dani naših života", poslednju koju je snimio s "Queenom" pokazao je da Fredi zaista nije dobro. Izgledao je potpuno drugačije, a kasnije su članovi benda pričali kako je u to vreme jedva dolazio do studija zbog bolesti. Velika uteha u poslednjim mesecima života bili su mu Meri Ostin i DŽim Haton, a 23. novembra 1991. objavio je medijima da ima sidu.
Nešto manje od dvadeset i četiri časa od ovog saopštenja, Merkjuri je umro 24. novembra 1991 godine, u četrdeset petoj godini.
Svet su ppotresle tragične vesti o njegovoj smrti. Fredi Merkjuri je do danas ostao jedan od najvažnijih ličnosti u istoriji muzike, a njegove pesme su još uvek na vrhovima top lista.
U svom testamentu je obavezao Meri Ostin da se pobrine za pepeo (nakon njegove poslednje želje da bude kremiran) i da nikada javno ne saopšti šta je uradila sa urnom.
Ipak, početkom ovih godina na groblju u zapadnom Londonu otkrivena je ploča sa natpisom: "U spomen na Faroka Balsara. Uvek ću biti uz tebe svojom ljubavlju. M", mada nikada nije zvanično potvrđeno da se urna sa pepelom legandarnog muzičara nalazi ispod ploča.