"Naše planine su počele da smrde", rekao je Mingma Šerpa, predsednik opštine Pasang Lhamu koja pokriva veći deo najvišeg vrha sveta, Mont Everesta na Himalajima. Ta oblast je pre izvesnog vremena uvela pravilo da planinari po povratku moraju da pokupe svoje fekalije i spuste ih u podnožje, kao deo širih mera koje se primenjuju.

Naime, zbog ekstremno niskih temperatura, izmet koji ostaje na Everestu se ne razlaže u potpunosti, a nadležni vele da je situacija - alarmantna.

"Primamo žalbe da su fekalije vidljive na stenama i da se neki penjači razbole. To nije prihvatljivo i narušava naš imidž", rekao je Mingma. Zbog toga će penjači koji pokušavaju da se popnu na najviši vrh sveta Mont Everest, kao i obližnju planinu Lhotse, morati da kupe kese sa fekalijama u bazi, a vlasti će ih „proveriti” po povratku.

Foto: Profimedia

 

 

Tokom sezone penjanja, planinari najviše vremena provode u bazi kako bi se navikli na nadmorsku visinu, a tu su i toaleti. Međutim, kada krenu ka vrhu planine, stvari se komplikuju. Penjači obično kopaju kakicu, ali kako idu na vrh, ponegde ima manje snega i ne mogu da iskopaju rupu.

Tri tone izmeta

Jedan od velikih problema na Himalajima je otpad. „Smeće je i dalje veliki problem, posebno u višim kampovima do kojih ne možete doći“, rekao je Chhiring Sherpa, šef nevladine organizacije Sagarmatha Komiteta za kontrolu zagađenja (SPCC).

Iako nema zvanične brojke, njegova organizacija procenjuje da između baze i vrha Everesta ima oko tri tone ljudskog izmeta. Stefan Kek, organizator ekspedicija na Everest, tvrdio je da je južno lice Everest South Cola steklo reputaciju "otvorenog toaleta". „Jedva da ima leda i snega, tako da ćete svuda videti ljudski izmet“, rekao je Kek.

Foto: Profimedia

 

 

SPCC nabavlja približno 8.000 vreća za izmet iz SAD za predstojeću sezonu. U vrećama se nalaze hemikalije koje stvrdnjavaju izmet i uklanjaju smrad, a veruje se da penjač dnevno proizvede u proseku 250 grama izmeta. „To je definitivno pozitivna stvar i bićemo srećni da odigramo svoju ulogu“, rekao je Dambar Parajuli, predsednik Nepalskog udruženja vođa ekspedicija.

Torbe se koriste i na drugim planinama

Pomenuto udruženje je predložilo da se torbe prvo uvedu kao pilot projekat na Everestu, a zatim da se krene sa primenom i na drugim planinama. Mingma šerpa, prvi Nepalac koji se popeo na svih 14 planina viših od 8.000 metara, rekao je da se ove torbe koriste i na planinama na drugim kontinentima.

Planinari su koristili takve torbe na Denaliju (najviši vrh Severne Amerike) i na Antarktiku“, rekao je Šerpa. Nepalska vlada je već uvela nekoliko pravila za planinare, ali su oni kritikovani zbog loše primene.

Jedno od pravila je da nadležni moraju imati svog službenika u bazi sa timovima koji se pripremaju za uspon. Međutim, mnogi od njih se jednostavno nisu pojavili. Mingma kaže da će se sada sve promeniti. „Postavićemo kancelariju i postaraćemo se da nove mere, uključujući i onu sa fekalijama u vrećama, budu sprovedene“, rekao je on.

(BBC)

BONUS VIDEO: