"Наше планине су почеле да смрде", рекао је Мингма Шерпа, председник општине Пасанг Лхаму која покрива већи део највишег врха света, Монт Евереста на Хималајима. Та област је пре извесног времена увела правило да планинари по повратку морају да покупе своје фекалије и спусте их у подножје, као део ширих мера које се примењују.

Наиме, због екстремно ниских температура, измет који остаје на Евересту се не разлаже у потпуности, а надлежни веле да је ситуација - алармантна.

"Примамо жалбе да су фекалије видљиве на стенама и да се неки пењачи разболе. То није прихватљиво и нарушава наш имиџ", рекао је Мингма. Због тога ће пењачи који покушавају да се попну на највиши врх света Монт Еверест, као и оближњу планину Лхотсе, морати да купе кесе са фекалијама у бази, а власти ће их „проверити” по повратку.

Фото: Профимедиа

 

 

Током сезоне пењања, планинари највише времена проводе у бази како би се навикли на надморску висину, а ту су и тоалети. Међутим, када крену ка врху планине, ствари се компликују. Пењачи обично копају какицу, али како иду на врх, понегде има мање снега и не могу да ископају рупу.

Три тоне измета

Један од великих проблема на Хималајима је отпад. „Смеће је и даље велики проблем, посебно у вишим камповима до којих не можете доћи“, рекао је Цххиринг Схерпа, шеф невладине организације Сагарматха Комитета за контролу загађења (СПЦЦ).

Иако нема званичне бројке, његова организација процењује да између базе и врха Евереста има око три тоне људског измета. Стефан Кек, организатор експедиција на Еверест, тврдио је да је јужно лице Еверест Соутх Цола стекло репутацију "отвореног тоалета". „Једва да има леда и снега, тако да ћете свуда видети људски измет“, рекао је Кек.

Фото: Профимедиа

 

 

СПЦЦ набавља приближно 8.000 врећа за измет из САД за предстојећу сезону. У врећама се налазе хемикалије које стврдњавају измет и уклањају смрад, а верује се да пењач дневно произведе у просеку 250 грама измета. „То је дефинитивно позитивна ствар и бићемо срећни да одиграмо своју улогу“, рекао је Дамбар Парајули, председник Непалског удружења вођа експедиција.

Торбе се користе и на другим планинама

Поменуто удружење је предложило да се торбе прво уведу као пилот пројекат на Евересту, а затим да се крене са применом и на другим планинама. Мингма шерпа, први Непалац који се попео на свих 14 планина виших од 8.000 метара, рекао је да се ове торбе користе и на планинама на другим континентима.

Планинари су користили такве торбе на Деналију (највиши врх Северне Америке) и на Антарктику“, рекао је Шерпа. Непалска влада је већ увела неколико правила за планинаре, али су они критиковани због лоше примене.

Једно од правила је да надлежни морају имати свог службеника у бази са тимовима који се припремају за успон. Међутим, многи од њих се једноставно нису појавили. Мингма каже да ће се сада све променити. „Поставићемо канцеларију и постараћемо се да нове мере, укључујући и ону са фекалијама у врећама, буду спроведене“, рекао је он.

(ББЦ)

БОНУС ВИДЕО: