Kineski zvaničnici istakli su da nikada neće zaboraviti agresiju Severnoatlantskog saveza na ovim prostorima tokom 1999. godine i kršenja međunardonog prava.
A zbog čega Kinezi nikako ne mogu da zaborave i oproste Jugoslaviju i mračnu 1999. godinu?
Tokom agresije NATO alijanse na Jugoslavije, 7. maja, u večernjim satima, desio se krvavi međunarodni presedan sa ljudskim žrtvama - pogođena je i srušena kineska ambasada u prestonici nekadašnje Jugoslavije.
Pročitajte još
Diplomatsko predstavništvo Kine pogođeno je sa tri projektila. Dva su pogodila južni deo zgrade locirane na Novom Beogradu, jedan prizemlje, a drugi poslednji sprat. Treća raketa srušila je prizemlje i podrum zapadnog dela ambasade.
Prilikom, kako je izvinjavajući se naveo tadašnji američki predsednik Bil Klinton, "slučajnog" napada razorene su i pomoćni objekti u sklopu kineskog diplomatskog kompleksa, zahvatajući i poslovne zgrade u neposrednoj blizini, kao što su "Energoprojekta" i "Stambeno-poslovnog centra JBC".
U tom NATO napadu na ambasadu nastradle su tri osobe, kineski državljani - mladi bračni par i novinari Guangminga Hsu Singhu (31) i Žu Jing (27), kao i novinar agencije Sinhau, Šao Junhaun. Nekoliko desetina osoba zadobilo je telesne povrede prilikom ove nesreće.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
- Kina nikada neće zaboraviti ko je bombardovao kinesku ambasadu u Jugoslaviji i nisu joj potrebna predavanja onih koji su prekršili međunarodno pravo - navodi se na sajtu kineske misije pri Ujedinjenim nacijama, koji su na ovaj način još jednom pokazali stav o "slučajnom" napadu na njihovu ambasadu u Beogradu, kao i o tadašnjim američkim vojnim akcijama.
Na mestu srušenog konzulata u srpskoj prestonici danas se nalazi Kineski kulturni centar.
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".