Nakon što je bivši Sovjetski savez izvršio prva nuklearna testiranja, ustanovljeno je da skloništa moraju biti napravljena na dubini od bar 50 metara ispod zemlje kako bi se izbegle posledice udara i radioaktivnog zračenja. Tada je dizajniran i nastao Bunker 42!

Foto:Jutjub printskrin/Biopsyhoz

 

Pred inžinjere je bio postavljen ogroman izazov – trebali su da izgrade monumentalnu i sigurnu strukturu po određenim specifikacijama ispod gradskih ulica, a da ne poremete postojeću infrastrukturu i da to ne otkriju građani i politički neprijatelji. Bila je to jedna od najčuvanijih tajni Moskve.

Iz strateških razloga i blizine s Moskovskim kremljom, Bunker 42 se počeo je da se gradi ispod brda u okrugu Taganski, pišePun kufer. Građen je sve do 1956. godine. Bio je namenjen pripadnicima političkog vrha, na sreću stanovništva, nikad nije iskorišćen u za svoju primarnu funkciju.

Foto:Jutjub printskrin/Biopsyhoz

 

Tokom hladnog rata bio je baza koja je nadgledala letelice koje su prenosile osetljiv teret poput nuklearnog oružja.

Muzej Haldnog rata

Danas je ovaj prostor pretvoren u istorijski spomenik i muzej po imenu Bunker 42 koji otkriva kako je život izgledao iza Gvozdene zavese. 

Foto:Jutjub printskrin/Biopsyhoz

 

Svaki posetilac, kada dobije ulaznicu, spušta se 18 spratova ispod zemlje i nađe se u prostoru u kom je 30.000 ljudi moglo da preživi 90 dana bez izlaska na dnevno svetlo.

U sklopu muzeja nalazi se restoran s ruskim specijalitetima, a prostorije se iznajmljuju za probe i nastupe hevi metal bendova, tim bildinge, konferencije, pa čak i svadbe.

(Nacionalna geografija)