Tada će se utvrditi i dnevni red prolećnog zasedanja najvišeg crkvenog tela, na kome se pretpostavlja da će pored usvajanja eparhijskih izveštaja i rešavanja nekih kadrovskih pitanja, tema biti i vaseljensko priznanje crkve u Makedoniji jer je prava adresa za njegovo rešavanje Beograd a ne Carigrad.

Pored toga, zbog najnovijih političkih dešavanja u Prištini, odnosno podnošenje zahteva njihove vlasti za članstvo u Savetu Evrope, sigurno će se u tom svetlu razgovarati i o situaciji u južnoj srpskoj pokrajini ali i o položaju SPC u svetlu posledica rata u Ukrajini.

Sve u svemu, iako su na dnevnom redu ozbiljna pitanja, pre 9. maja, odnosno odluke patrijarha vaseljenskog Vartolomeja o priznanju takozvane Makedonske pravoslavne crkve pod nazivom "Ohridska arhiepiskopija", očekivalo se relativno mirno zasedanje, međutim, zbog ovakvog ponašanja Fanara, može se desiti i "burno" reagovanje nekih srpskih vladika. Ovo tim pre što se istupanje Istanbula desilo u završnoj fazi neformalnih i tajnih razgovora patrijarha Porfirija i nekoliko arhijereja iz Skoplja, koji su bili na pragu da rezultiraju povratkom MPC u kanonsko jedinstvo sa SPC. Čini se da je ovakvo reagovanje patrijarha vaseljenskog Vartolomeja, koji je prema saznanjima “Blica” bio upućen u pregovore crkvenih vlasti Beograda i Skoplja, iznenadilo vrh SPC, koji se još uvek nije oglasio po ovom pitanju.

Foto: Profimedia

 

Ono što je zanimljivo, to je da je 6. maja, samo tri dana pre odluke Carigrada, u besedi posle liturgije na Đurđevdan, vladika zvorničko-tuzlanski Fotije, sa mnogo optimizma govorio o rešavanju "makedonskog pitanja". On je tada i otkrio da su se tih dana srpski patrijarh Porfirije i neki episkopi, među kojima je bio i on, sastali s predstavnicima Makedonske pravoslavne crkve u Eparhiji niškoj.

- Bio je to dijalog ljubavi, vere i nade. Nadamo se, ako Bog da, da bi moglo da se desi, da se MPC, tj. Ohridska arhiepiskopija ponovo na majskom Saboru u Beogradu vrati u kanonsko jedinstvo sa SPC, a time i u kanonsko jedinstvo sa svim pomesnim pravoslavnim crkvama u vaseljeni. To je veliki podvig koji stoji pred nama i ako Bog da molitvama Svetoga vladike Nikolaja Ohridskog i Žičkog, molitvama Svetog Kirila i Metodija, Svetog Klimenta i Nauma i drugih svetitelja naših, da se vaspostavi to jedinstvo, da se isceli raskol koji je od 1967. postojao. Sada smo na pragu da se to reši - rekao je tada vladika Fotije.

Foto: ATA imeges

 

Da li je lestvica tog praga nakon odluke Carigrada sada podignuta, odlučiće srpske vladike, odnosno znaće se za koji dan da li će na majskom Saboru doći do kanonskog jedinstva takozvane MPC sa SPC, koje je najavio vladika Fotije. Ono što nije najavio, a o čemu će se na ovom, kao i svim prethodnim zasedanjima Sabora razgovarti, su eparhijski izveštaji ali rešavanje pitanja episkopa u tri eparhije koje ih nemaju, ali i izbora novih vikarnih episkopa. Reč je o čelnim ljudima Mitroplije zagrebačko-ljubljanske, eparhije Šabačke i Zapadnoevropske.

Prema saznanjima "Blica" iz crkvenih krugova, mesto u Zagrebu neće biti popunjeno na ovom Saboru, odnosno patrijarh Porfirije će ostati administrator.

- Za ovo mesto kandidati su vladike Nikodim, Sergej i Gerasim, ali svi su izgledi da će se kadrovsko rešavanje pitanja Zagreba rešavati na jesenjem Saboru, odnosno da će patrijarh Porfirije ostati na dužnosti administratora. Što se tiče Eparhije šabačke, glavni kandidat za naslednika vladike Lavrentija je vikar episkop ramezijanski Stefan, starešina Hrama Svetog Save. Kada je reč o čelnom čoveku Zapadnoevropske eparhije, najveće šanse da ode u Pariz ima vikarni episkop Justin Jeremić. Pored toga, na ovom Saboru mogli bi i da se izaberu i dva nova vikarna episkopa a jedan od njih trebalo bi da bude i protosinđel Nektarije (Đurić), glavni sekretar Svetog arhijerejskog Sinoda - kažu nezvanično sagovornici iz Patrijaršije.

Proslava jubileja

Proslava velikog crkveno-istorijskog jubileja počeće danas u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja u Sremskim Karlovcima svečanim dočekom patrijarha Porfirija, a u 17 sati biće služeno večernje bogosluženje. Nakon toga, patrijarh će u Patrijaršijskom dvoru otvoriti multimedijalnu izložbu "Jedan vek od vaspostavljanja Srpske patrijaršije 1920-2020". U nedelju, u 8.30 sati u Sabornom hramu Svetog oca Nikolaja Miriklijskog patrijarh će služiti liturgiju a potom će članovi Sabora SPC održati prvu sednicu u Patrijaršijskom dvoru. U 12 sati na gradskom trgu biće održana svečana akademija...

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".