Tako je kada je počela pandemija, preporuka lekara bila da konzumacija vitamina kako bismo ojačali imuni sistem. Mnogi su ovu preporuku shvatili pogrešno, pa su nekim metodama naštetili sebi.
Beli luk je prvi na listi po delotvornosti u borbi protiv koronavirusa pošto efikasno sprečava infekciju, naravno ako je verovati postovima na Fejsbuku.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) kaže da i ako je to "zdrava hrana koja može da ima neka antibakterijska svojstva", nema dokaza da beli luk može da zaštiti ljude od koronavirusa.
Međutim, ovakva vrsta "lekova" nije štetna, ali može da bude ako ne sledite medicinske savete koji su zasnovani na dokazima, navodi BBC.
Tako je kineski dnevni list "The South China Morning Post" objavio priču o ženi koja je završila u bolnici zbog teško upaljenog grla nakon konzumiranja 1,5 kilograma belog luka.
Pročitajte još
Jutjuber DŽordan Sater koji ima na hiljade pratilaca na različitim platformama, tvrdi da "čudo mineralni dodatak", poznat kao MMS, koji sadrži hlor-dioskid, sredstvo za izbeljivanje, može da "izbrše" koronavirus.
Sater i drugi su promovisali ovu supstancu i pre izbijanja koronavirusa, a u januaru je objavio da "hlor- dioksid (MMS) nije samo efikasan ubica ćelija raka, već može da ubije i koronavirus".
Prošle godine je američka Uprava za hranu i lekove (FDA) upozorila da je ispijanje MMS-a opasno po zdravlje, kao i da "nije upoznata ni sa jednim istraživanjem koje bi pokazalo da je ovaj proizvod siguran ili efikasan u lečenju bilo koje bolesti", već naprotiv da konzumiranje može izazvati mučninu, povraćanje, dijareju i simptome jake dehidracije.
Zdravstvene vlasti u drugim zemljama takođe su izdale isto upozorenje.
Treće najrasprostranjenije sredstvo na društvenim mrežama u borbi protiv koronavirusa je sredstvo za pranje ruku napravljeno kod kuće.
Bilo je mnogo izveštaja o nestašici gela za dezinfekciju ruku, jer je pranje ruku jedan od ključnih načina da se spreči širenje virusa. Kako su se u Italiji pojavili izveštaji o nestašici, tako su se pojavili i recepti za domaći gel na društvenim mrežama.
Međutim, naučnici su istakli da su gelovi napravljeni po tim receptima pogodni za dezinfekciju površina, ali ne i za upotrebu na koži. Gelovi za ruke na bazi alkohola obično sadrže i emolijente koji ih čine nežnijim na koži, pored sadržaja 60-70 odsto alkohola.
BONUS VIDEO:
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".