Pravni proglas kojim je ministar unutarnjih poslova Šandor Pinter naredio da se ispoštuje ta naredba pojavio se u mađarskom Službenom glasniku sinoć.
Navodi se da prilikom podnošenja zahteva za pobačaj, žena mora da pokaže potvrdu od lekara da su joj "jasno predočeni faktori koji ukazuju na postojanje vitalnih funkcija embriona".
Pod "vitalnim znacima“ vlada ove članice EU podrazumeva otkucaje srca, što znači da žene pre zahvata moraju da slušaju otkucaje srca fetusa. Uredba stupa na snagu u četvrtak.
Važeći zakon, koji je na snazi od 1992. godine, predviđa da žene između 12. i 24. nedelje trudnoće mogu da se odluče na abortus, bez ikakvih uslova osim sopstvene odluke.
U izuzetnim slučajevima, uglavnom iz medicinskih razloga, abortus je moguć i u kasnijem periodu trudnoće.
Premijer Viktor Orban, koji je na vlasti od 2010. godine, predstavlja se kao pobornih hrišćanskih i tradicionalnih porodičnih vrednosti i ideala ali je, kao populista, svestan da bi potpuna zabrana abortusa - poput one u Poljskoj bila izuzetno nepopularan potez.
Međutim, predsednica zemlje Katalin Novak, Orbanova saveznica koja je preuzela vlast prošlog maja, obećala je u svojoj predizbornoj kampanji da će podržati one koji "štite život od začeća“.
Organizacije za ženska prava u Mađarskoj kažu da najnovije pooštrenje pravila samo povećava pritisak na žene koje su i bez toga u izuzetno teškoj situaciji zbog neželjene trudnoće.
Ideju da se kao uslov za prekid trudnoće postavi obavezno slušanje srčanih otkucaja fetusa prvobitno je predložila ekstremno desničarska stranka Mi Hazank (Naša domovina).
Ta grupacija prvi put je ušla u parlament nakon izbora prošle godine. Iako je u opoziciji, ima podršku provladinih medija.
U Mađarskoj, zemlji od 9,7 miliona ljudi, prošle godine je bilo 21.907 abortusa i 93.000 porođaja, prema statističkom zavodu.
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".