Poslednjih dana beleži se veći broj poziva Komunalnom preduzeću "Dimničar" i to od građana koji su, prvi put ove godine, rešili da očiste dimnjake i nalože "smederevac", ako se radijatori u stanu ohlade. Posle duže godina odžačari se penju na krovove zgrada i u užem gradskom jezgru. Ipak, kako nam je svojstveno da se većina poslova radi u "munut do 12", prava navala se tek očekuje.
Prema rečima Irene Kulić, PR "Dimničara", osim poziva građana koji imaju individualna ložišta, javljaju se i upravnici zgrada tražeći čišćenje kanala u višespratnicama. Ona ističe da redovno čišćenje i briga o dimnjacima svake godine doprinosi štednji i optimalnom korišćenju energenata, što nije slučaj kada je ložište zapušteno.
Odžačara trenutno ima dovoljno za potrebe prestonice, njih oko 55, ali naslednika nema. Iako su se nekada školovali u Građevinskoj školi, ovo zanimanje je postepeno izbrisano iz obrazovnog sistema. Mladi ne žele da se garave, pa i dimničari dele sudbinu ostalih zanatlija.
- Imamo Centar za obuku dimničara, jedinstven u Srbiji - kaže Kulićeva. - Obuka traje tri meseca, a 80 odsto nastavnog fonda je praktični rad. Da bi mogli da steknu iskustvo i rutinu u radu potrebno je oko godinu dana da postanu osposobljeni odžačari. Kriterijumi za prijem kandidata na obuku su spušteni maksimalno.
Nekada je bilo potrebno da su završili srednju školu, a sada mogu da se prijave sa osnovnom školom, pa i sa samo nekoliko razreda. Dobrodošao je svako ko hoće da radi. Trenutno imamo dovoljno ljudi, ali je bitan plan za naredni period. Ako sledeće godine pet dimničara ode u penziju, mi moramo imati pet osposbljenih koji će ih zameniti.
Pročitajte još
Naša sagovornica navodi da im ljudi odlaze, ali da je adekvatna zarada nešto što bi ih zadržalo. Preduzeće se samo izdržava, a cena usluga nije menjana od 2011. godine kada je, kaže Kulićeva, minimalna cena rada bila oko 20.000 dinara, a danas je 36.000 i biće povećana. Na uplatnici "Infostana" dimničarske usluge su najmanja stavka sa 1,38 dinara po kvadratu, odnosno 70 dinara mesečno za 50 kvadrata.
Ona ističe da je to veoma niska cena i da mora biti povećana, jer neće imati ko da radi, a bez dimničara se ne može.
Odžačari imaju beneficirani radni staž i moraju biti zdravi.
U KP "Dimničar" se koristi oprema koja ide u korak sa savremenim trendovima u ovoj oblasti. Pored individualnih ložišta, dimničari su angažovani i u hotelijerstvu i energetici za čišćenje velikih kotlova, rezervoara.
I "Beokom" prima pozive
DIMNIČARI izlaze na teren dan po prijemu poziva, kada se poveća broj čeka se dva-tri dana, a u "piku" sezone, kada dnevno bude i više od 200 građana koji okrenu broj, čekanje može potrajati i do pet dana.
- U septembru i oktobru dimničari praktično rade po ceo dan, tako da ne možemo da kažemo tačno vreme kad će doći - kaže Kulićeva. - Građani mogu da pozovu i preko "Beokom" servisa, koji ima znatno veći broj operatera, i tako zatraže našu uslugu. Kada nam se obraćaju mejlom, treba da napišu ime i prezime, tačnu adrsu, da li redovno plaćaju "Infostan", da li imaju indivudalno ložište.
BONUS VIDEO:
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".