Vozila koja će koristiti sistem "Oko sokolovo" od početka 2023. godine, pristigla su u Novi Sad. U pitanju je pet terenskih vozila "dacia sandero", koja su zajedno sa pratećom opremom plaćena 45,9 miliona dinara, odnosno 78.000 evra po automobilu. Sistem "Oko sokolovo", koje bi u Novom Sadu trebalo da zaživi početkom 2023. godine, zvaće se "Nspatrol".
Iako su prvobitne najave bile da će "Oko sokolovo" u Novom Sadu početi sa radom tokom novembra, prema nezvaničnim saznanjima to će se dogoditi početkom naredne godine. Osim registracije i obuke komunalnih milicionera koji će upravljati vozilom i opremom, potrebno je vreme i za probni rad, kada ne bi trebalo da bude kažnjavanja vozača u Novom Sadu.
To je za potvrdio član Gradskog veća za komunalne poslove Zdravko Jelušić.
- Nakon nekoliko sastanaka sa stručnim ljudima iz oblasti prava, saobraćaja i zaštite ličnih podataka, uspeli smo da pripremimo gradske odluke za usvajanje tako da se sistemom evidentiraju samo vozači koji su zaista u prekršaju, jer ne želimo da otežamo našim građanima svakodnevicu, već da destimulišemo bahato parkiranje - rekao je Jelušić uz napomenu da su kamere koje su kupili najvišeg kvaliteta i performansi.
Podsetimo, svako vozilo za kažnjavanje nepropisnog parkiranja imaće pet kamera sa uglom snimanja od 360 stepeni, uz prepoznavanje registarskih tablica. Takođe, imaće četiri kamere visoke rezolucije koje će snimati non-stop, a koristiće se za analizu situacija. Uz to, biće opremljeni i drugom opremom neophodnom za identifikaciju prekršioca.
Pročitajte još
- U prvom krugu vozila beleže prekršaj, ukoliko se on i dalje dešava u drugom krugu, registarske oznake šalju se u JKP 'Informatika', a dalje prosleđuju Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) - objašnjava Jelušić.
Iz MUP-a se podaci vraćaju "Informatici", koja ih svakog dana u ponoć prosleđuje u "Pošte", odakle će se kazne jednom nedeljno slati na adrese prekršioca. U slučajevima da kamere na automobilima ne mogu da prepoznaju registarske table (prljave su, prekrivene ili je gepek otvoren), sistem alarmira vozača, koji obaveštava kolege koji su na biciklima da postupaju u takvim slučajevima. Geolokacija takvog vozila je vidljiva svima u sistemu.
- Sistem automatski prepoznaje ljudska lica i zamagli ih na slici, čime smo osigurali eliminaciju ljudskog faktora, ličnih poznanstava i drugih negativnih uticaja, odnosno, obezbedili smo jednakost građana. Ukoliko je vozilo na 'beloj listi', ono se neće dalje procesuirati. Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja, na toj listi će biti policijski službenici koji obavljaju službenu dužnost, kao i pripadnici komunalne milicije, radnici komunalnih službi koji obavljaju svoju delatnost, kao i vatrogasne službe i Hitna pomoć - rekao je Jelušić.
Inače, kazna za parkiranje na zelenoj površini iznosi 250.000 dinara za pravna lica, a 150.000 dinara za nepropisno parkiranje na mestu koje nije javna površina. Kazna za fizička lica koja parkiraju na zelenoj ili drugoj površini koja nije predviđena za to jeste 25.000 dinara.
Iz novosadske uprave su pre nabavke vozila naveli da će već u prvim danima primene "procesuirati" više od 1.000 prekršilaca dnevno, piše portal 021.rs.
Novi Sad je, osim vozila, kupio i deset električnih bicikala koje će komunalna milicija koristiti za istu namenu, ali u pešačkoj zoni, na trotoarima i biciklističkim stazama.
Kada početkom 2023. godine Novi Sad počne da koristi "Oko sokolovo" biće među retkim gradovima u Srbiji koji primenjuju ovaj sistem za kažnjavanje nepropisno parkiranih vozača. Upotrebu je započeo Beograd pre dve godine, a zatim je njegov primer sledio Niš.
(021.rs)
BONUS: NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".