Dokument su potpisali resorni ministar Branko Ružić i direktor Muzeja Dejan Ristić.
Ružić je rekao da će Muzej žrtava genocida učenicima, studentima. prosvetnim i naučnim radnicima, kao i istraživačima ponuditi muzejsku, arhivsku, bibliotečku i umetničku građu.
Dodao je da će se održavati radionice i besplatni programi, koji se odnose na kulturu sećanja i obeležavanje godišnjica istorijskih događaja, oslobodilačkih ratova Srbije.
- To će biti osnov da se u narednom periodu podstaknu škole da kroz obrazovanje đaka ne zaborave stradanja srpskog naroda, da se baštini kultura sećanja koja je od dragocenog značaja - istakao je Ružić.
Direktor Muzeja žrtava genocida naglasio je da se bez uspešne saradnje sa prosvetnim sistemom ne može dati pun doprinos obogaćivanju znanja i izrazio zahvalnost ministru Ružiću što je prihvatio inicijativu.
Ristić je poručio da se u pojedinim školama širom Srbije već nekoliko godina realizuju obrazovni programi, pokrenuti od strane Muzeja, a koji su, kaže, prilagođeni različitim uzrastima.
- Najveći deo programa realizovan je u Beogradu, ali i van glavnog grada. Zahvaljujući ovom dokumentu možemo da budemo mnogo efikasniji i prisutniji širom Srbije - istakao je Ristić.
Kako je rekao, u poslednjih nekoliko meseci održana su predavanja u Vranju, Surdulici, Vladičinom Hanu, Kosovskom pomoravlju, Gračanici, Kučevu.
- Cilj je da se programi održavaju u školama, i da kroz radionice, tribine, diskusije, projekciju dokumenarnih filmova, razvijamo dijalošku formulu. Trudimo se da budemo veoma prisutni i da kroz medije dopremo do što većeg broja naših građana - poručio je Ristić.
Na skupu je istaknut značaj potpisivanja Sporazuma uoči godišnjice stradanja kragujevačkih đaka i profesora u Šumaricama 21. oktobra 1941. godine.
(Tanjug)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".