Tako sy odali poštu učenicima koje je Kosta K. (13) ubio u školi "Vladislav Ribnikar". Ova generacija osmaka ostaće upamćena po tome što je skoro sve četiri godine školovanja provela u vanrednim okolnostima. Osim što kraj osnovnog školovanja obeležavaju u senci velike tragedije u "Ribnikaru", sam početak u petom razredu "prekinula" je korona zbog, čega su dve godine imali onlajn nastavu.

Kada je reč o oproštaju od osnovne škole, kako nam je potvrdilo više direktora, dogovoreno je da sve prođe bez veselja karakterističnog za taj dan. Ipak, neke škole našle su način da se osmaci na lep način druže.

- Kod nas će u velikoj školskoj sali svako odeljenje osmog razreda da se predstavi kratkim filmom - kaže nam Marija Latinović, direktorka OŠ "Bora Stanković". - Družiće se između sebe i sa razrednim starešinama, ali trubača i velikog veselja neće biti.

Ni u najtužnijoj školi u Srbiji "Vladislav Ribnikar", u kojoj osmaci po tradiciji kraj osmog razreda obeležavaju u dvorištu, ove godine neće biti tog događaja.

Ali ono što čeka sve osmake, pa i one iz "Ribnikara", jeste mala matura koja je planirana za 21, 22, i 23. juna, kada će se polagati test iz srpskog jezika, matematike, i jednog od pet predmeta (geografija, istorija, biologija, fizika i hemija) za koji su se đaci opredelili početkom godine.

Tako je pred osmacima tek nakon što se raspuste veliki posao - pripreme za ispit i upis u srednju školu. Oni koji žele da upišu neku od gimnazija na glasu ili čuvene srednje stručne škole moraju da osvoje i više od 95 poena, a to znači da, osim petica iz osnovne škole, treba dobro da urade i testove na maloj maturi.

Foto: M.Anđela

 

I mali maturanti u "Ribnikaru" ispit će polagati kao i svi njihovi vršnjaci u Srbiji i oni neće imati posebne testove, kako se ranije moglo čuti. Međutim, razmataraju se neke olakšice pri upisu osmaka najtužnije škole u Srbiji, a jedna od njih je i mogućnost da im se dozvoli da upišu srednju školu koju žele i ako ne osvoje dovoljan broj poena. Međutim, u Savetu roditelja kažu nam da se u "Ribnikaru" školuju izvanredni đaci i da je prava retkost da neko od njih ne upiše školu koju želi.

- Po prvoj želji iz naše škole upiše se više od 95 procenata đaka - kaže nam Igor Đorđević, predsednik Saveta roditelja.

Da ovoj deci treba izaći u susret ukoliko se za tim ukaže potreba, smatra Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija.

- Treba da imaju neke olakšice zbog traume koju su preživeli, niko nije protiv toga - kaže Markov za naš list.

Foto: P.Milošević

 

- NJih nije toliko mnogo da bi to poremetilo sistem, i treba im omogućiti da ukoliko ne budu imali dovoljno poena upišu ili školu koju žele ili neku srodnu. Na Ministarstvu prosvete je da smisli način na koji će im pomoći a da se druga deca ne osete ugroženom i manje vrednom.

Kalendar male mature

Srpski/maternji jezik, 21. juna
Matematika, 22. juna
Izabrani predmet 23. juna
Konačni rezultati 28. juna
Popunjavanje liste želja elektronski 29-30. juna
Predaja liste želja u školi, 29-30. juna
Konačna lista želja učenika 2. jula
Raspodela po školama 3. jula

Kako izgleda bodovanje

Testovi iz srpskog jezika i matematike nose po 14 poena, dok test iz jednog od pet predmeta koji je đak izabrao nosi 12 poena. Maksimalan broj bodova koje učenik može da osvoji na završnom ispitu je 100. To znači da uz maksimalnih 40 poena koje može da osvoji na maturi, iz škole može da "donese" maksimalnih 60 poena koje će osvojiti ako je imao sve petice od šestog do osmog razreda. Ukupno to je 100 poena. Određeni broj poena đak može dobiti i za uspehe na međunarodnim i državnim takmičenjima tokom osmog razreda. Nakon završnog ispita, učenik popunjava listu želja sa 20 škola koje bi voleo da upiše.

BONUS VIDEO:

LITIJA LJUBAVI I LEPOTE: Grad Šabac proslavio slavu - Svetu trojicu

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".