Тако сy одали пошту ученицима које је Коста К. (13) убио у школи "Владислав Рибникар". Ова генерација осмака остаће упамћена по томе што је скоро све четири године школовања провела у ванредним околностима. Осим што крај основног школовања обележавају у сенци велике трагедије у "Рибникару", сам почетак у петом разреду "прекинула" је корона због, чега су две године имали онлајн наставу.

Када је реч о опроштају од основне школе, како нам је потврдило више директора, договорено је да све прође без весеља карактеристичног за тај дан. Ипак, неке школе нашле су начин да се осмаци на леп начин друже.

- Код нас ће у великој школској сали свако одељење осмог разреда да се представи кратким филмом - каже нам Марија Латиновић, директорка ОШ "Бора Станковић". - Дружиће се између себе и са разредним старешинама, али трубача и великог весеља неће бити.

Ни у најтужнијој школи у Србији "Владислав Рибникар", у којој осмаци по традицији крај осмог разреда обележавају у дворишту, ове године неће бити тог догађаја.

Али оно што чека све осмаке, па и оне из "Рибникара", јесте мала матура која је планирана за 21, 22, и 23. јуна, када ће се полагати тест из српског језика, математике, и једног од пет предмета (географија, историја, биологија, физика и хемија) за који су се ђаци определили почетком године.

Тако је пред осмацима тек након што се распусте велики посао - припреме за испит и упис у средњу школу. Они који желе да упишу неку од гимназија на гласу или чувене средње стручне школе морају да освоје и више од 95 поена, а то значи да, осим петица из основне школе, треба добро да ураде и тестове на малој матури.

Фото: М.Анђела

 

И мали матуранти у "Рибникару" испит ће полагати као и сви њихови вршњаци у Србији и они неће имати посебне тестове, како се раније могло чути. Међутим, разматарају се неке олакшице при упису осмака најтужније школе у Србији, а једна од њих је и могућност да им се дозволи да упишу средњу школу коју желе и ако не освоје довољан број поена. Међутим, у Савету родитеља кажу нам да се у "Рибникару" школују изванредни ђаци и да је права реткост да неко од њих не упише школу коју жели.

- По првој жељи из наше школе упише се више од 95 процената ђака - каже нам Игор Ђорђевић, председник Савета родитеља.

Да овој деци треба изаћи у сусрет уколико се за тим укаже потреба, сматра Александар Марков, председник Форума београдских гимназија.

- Треба да имају неке олакшице због трауме коју су преживели, нико није против тога - каже Марков за наш лист.

Фото: П.Милошевић

 

- Њих није толико много да би то пореметило систем, и треба им омогућити да уколико не буду имали довољно поена упишу или школу коју желе или неку сродну. На Министарству просвете је да смисли начин на који ће им помоћи а да се друга деца не осете угроженом и мање вредном.

Календар мале матуре

Српски/матерњи језик, 21. јуна
Математика, 22. јуна
Изабрани предмет 23. јуна
Коначни резултати 28. јуна
Попуњавање листе жеља електронски 29-30. јуна
Предаја листе жеља у школи, 29-30. јуна
Коначна листа жеља ученика 2. јула
Расподела по школама 3. јула

Како изгледа бодовање

Тестови из српског језика и математике носе по 14 поена, док тест из једног од пет предмета који је ђак изабрао носи 12 поена. Максималан број бодова које ученик може да освоји на завршном испиту је 100. То значи да уз максималних 40 поена које може да освоји на матури, из школе може да "донесе" максималних 60 поена које ће освојити ако је имао све петице од шестог до осмог разреда. Укупно то је 100 поена. Одређени број поена ђак може добити и за успехе на међународним и државним такмичењима током осмог разреда. Након завршног испита, ученик попуњава листу жеља са 20 школа које би волео да упише.

БОНУС ВИДЕО:

ЛИТИЈА ЉУБАВИ И ЛЕПОТЕ: Град Шабац прославио славу - Свету тројицу

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".