Eksperti kažu da antisatelitsko oružje koje razbija mete u komade predstavlja pretnju, jer stvara oblak sitnih delova koji mogu da se sudare sa ostalim objektima u orbiti, što može da stvori lančanu reakciju i usmeri "projektile" ka Zemlji.
"Aktivno radimo da utvrdimo to polje sitnih komada i nastojaćemo da sve nacije koje učestvuju u svemirskim projektima dobiju informacije kako bi manevrisali satelitima, ukoliko bude neophodno", navela je Američka svemirska komanda, prenosi Rojters.
SAD su izvele prvi antisatelitski oružani test 1959. godine, kada je bilo malo satelita. Prošlog aprila, Rusija je izvela još jedan antisatelitski raketni test, a Indija je 2019. oborila jedan od svojih satelita raketom zemlja-svemir.
Oglasio se i NATO
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je danas da je rusko testiranje protivsatelitske rakete bilo nepromišljeno i da je stvorilo krhotine koje sada predstavljaju rizik za međunarodne i kineske svemirske stanice.
“Ovo je stvorilo mnogo krhotina. Ovo je bila nepromišljena akcija Rusije. To pokazuje da Rusija razvija nove sisteme oružja”, izjavio je Stoltenberg, naglašavajući važnost zaštite sistema na zemlji koje kontrolišu sateliti, prenosi agencija Rojters.