Da li će se Miroslav sam predati? Mora li Srbija sada da ga izruči, šta će biti sa devojčicom koja je, u međuvremenu, ovde krenula u treći razred, stekla drugare i živi sa majkom?

Devojčica je u Hrvatskoj ocu oduzimana dva puta zbog, kako se tvrdi, zanemarivanja.​ Dete je u domu provelo nešto više od godinu dana, a kako devojčica ne bi završila na usvajanju, Miroslav je uzeo stvar u svoje ruke.

- Ja dolazim na granicu, kod sebe nemam punomoćje i mislim se oni će meni reći žao nam je, dete ne može preći granicu, mora se vratiti. Neću im ništa reći, videću posle šta će da bude. Ona je zaspala na zadnjem sedištu, ja sam dao policajcu isprave, vratio mi je i ništa me nije pitao, stisnuo sam gas i prošao - ovako svoju ispovest započinje deka Miroslav za TV Prva.

Priča je samo naizgled imala srećan kraj, devojčica je kod majke u Srbiji, oba roditelja su podnela zahtev za starateljstvo. Deda Miroslav nije isporučen Hrvatskoj, on je u Sremskoj Mitrovici, ima posao kojim izdržava unuku i viđaju se svaki vikend. A onda je usledio poziv.

Foto: Printskrin/Prva TV

 

- Ja sam to saznao od advokatice po službenoj dužnosti, ona mi je rekla da je protiv mene pokrenuta optužnica za krivično delo protiv porodice braka i dece. Ja smatram da nemam ništa zajedničko sa takvom vrstom optužnice, s obzirom na to da smo upravo ja i dete porodica, i ništa nisam učinio protiv njenih interesa.

Opštinski sud u Osijeku izdao je evropski nalog za hapšenje Miroslava, što znači da je za njim izdata međunarodna optužnica. Na zakazano ročište se nije pojavio, međutim, zakon kaže da se njemu može suditi i u odsustvu.

- Nisam se odazvao zato što znam da ću ja dok to ne dokažem završiti u istrazi. U toj istrazi mogu biti do sedam meseci. Ja vodim brigu o mojoj unuci u smislu oblačenja, školskih knjiga, ekskurzije, i na kraju krajeva nisam hteo zbog toga što nisam počinio nikakvo kazneno delo protiv porodice i braka, jer smo mi upravo porodica.

Advokatica Ivana Tomić, stručnjak za međunarodno pravo, kaže da do tog rešenja dolazi kada postoji naročita potreba da se njemu sudi ukoliko je u bekstvu, ukoliko je u drugoj državi suđenje nije moguće, ili ukoliko ta država ne mora da ga isporuči, a može se reći da jesu ispunjeni neki od tih uslova.

- Ne znamo da li je sud doneo to rešenje o suđenju u odsustvu, ali svakako postoji ta mogućnost. To je i prema hrvatskim propisima i prema našim. Dakle, bez obzira što se ne odaziva na pozive suda njemu može da se sudi, u toj situaciji on mora imati branioca po službenoj dužnosti koji mu je postavljen.

Foto: Printskrin/Prva TV

 

Advokatica koja mu je u Hrvatskoj dodeljena po službenoj dužnosti rekla je Miroslavu da najverovatnije bez njegovog prisustva ništa neće moći da se završi, da on treba da ode u Hrvatsku.

- Ja sam njoj predložio da ona pita da li može da mi se obezbedi odbrana sa slobode, jer meni je u interesu da se dokaže da sa takvim kaznenim delom nemam ništa.

Advokatica Tomić kaže da teoretski gledano, ukoliko se Miroslav pojavi, evropski nalog za hapšenje može biti stavljen van snage, ali i da sud može tretirati da je on lice za koje postoji povećan rizik da će se naći u bekstvu ili da će ponovo napustiti Hrvatsku, pa u toj situaciji sud može da mu odredi istražni zatvor, odnosno pritvor.

Ono što ide Morslavu u prilog, to je dvojno državljanstvo Hrvatske i Srbije. 

-To jeste jedan ubrzani i pojednostavljeni postupak ekstradicije, ali je on obavezujući za članice Evropske unije. Srbija u ovom trenutku to nije, tako da mi ne moramo da postupamo po tom nalogu, ali u slučaju da se uputi neka druga zamolnica ili poternica Republici Srbiji, mi nismo u obavezi da po njoj postupimo ukolilko je Miroslav državljanin Republike Srbije. Tako da mi nemamo obavezu da izručimo napeg državljanina, da se radi o državljaninu strane države, onda bismo morali.

Foto: Printskrin/Prva TV

 

Miroslav ističe da će se pojaviti u Hrvatskoj ako Srbija bude u obavezi da ga izruči.

- Za mene je najvažnije da dete više ne može niko maknuti iz Srbije. Prošlo je više od godinu dana, dete se ovde uklopilo, ide u školu. Svako njeno pomeranje bi bilo protiv njenih interesa. Ona je već po kazni bila tamo. Nije svojom voljom otišla u dom, nasilno je odvedena u suzama."

Advokatica Tomioć ističe da se postavlja pitanje da li je zaista bilo u najboljem interesu deteta da bude smeštena u dom, a da ne bude poverena drugom roditelju. 

- Interes deteta treba da bude na prvom mestu, ali često odluke ne izgledaju tako.

Deka Miroslva se ni najmanje ne kaje za sve što je uradio.

- Ja sam spasio dete. Nemam nameru da se vraćam u Hrvatsku. Ja sam tamo kuću ostavio, posao, sve, samo da nju zaštitim. Ne bih mogao da pređem preko toga da njoj neko uništi život. Nipošto neću da idem, ja tom detetu trebam i dalje. Malo je teško biti podstanar u mojim godinama, ali zaradim koliko zaradim, nemam izbora, ona je prioritet. NJu više niko ne može maknuti odavde, a ja kako prođem, prođem.

Ukoliko bi se spor vodio protiv Miroslava, sud bi mogao da mu propiše kaznu zatvora i do 10 godina.

BONUS VIDEO:

(Mondo)