Generalni direktorat za vodoprivredu Mađarske saopštio je da je "zabeležena velika količina padavina u pritokama Dunava i sneg se topio zbog blagog, ali vlažnog vremena, pa je poplava došla ranije u ovu zemlju". Odmah se postavilo pitanje preti li izlivanje Dunava i Srbiji.
Dok u susednoj Mađarskoj beleže da je Dunav dostigao 6,93 metra, što je najviši nivo vode od 2013. godine, kao razlog se navode veoma obilne padavine u centralnoj Evropi i topljenje snega u Bavarskoj.
Podsetimo, skoro 1.200 kilometara u Mađarskoj je pod uzbunom od poplava, a reka Dunav u četvrtak je dosegla najvišu tačku u Budimpešti.
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Pogledaj galeriju
Šta kaže RHMZ?
Kako je saopšteno iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, Dunav je danas na najvišoj tački kod Apatina i to na 617 centimetara, a u narednim danima očekuje se umereni porast. Najviši nivo se očekuje u ponedeljak, 1. januara, i to oko 655 cm, a granica vanredne odbrane od poplave na ovom mestu iznosi 750 centimetara.
Vodostaj Dunava je u porastu do Slankamena, nizvodno u stagnaciji i manjem opadanju sa tendencijom porasta naredna četiri dana, a vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom manjeg porasta naredna četiri dana.
Kada je reč o vodostaju Save, on je, prema podacima RHMZ-a, u opadanju sa tendencijom opadanja naredna četiri dana.
Vodostaj Velike Morave je u manjem opadanju sa tendencijom manjeg opadanja i stagnacije naredna tri dana.
- Vodostaj na Dunavu je u domenu visokih, na Savi u domenu od srednjih do visokih, na Tisi u domenu srednje visokih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine - navode iz RHMZ-a.
Kako dodaju, temperature vode na rekama u Srbiji kreću se na Dunavu oko 4,2°S, na Savi oko 6,5°S, na Velikoj Moravi oko 5,3°S, na Tisi oko 4,0°S i na banatskim vodotocima oko 4,6°S, što je oko prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine, preneo je Blic.