Генерални директорат за водопривреду Мађарске саопштио је да је "забележена велика количина падавина у притокама Дунава и снег се топио због благог, али влажног времена, па је поплава дошла раније у ову земљу". Одмах се поставило питање прети ли изливање Дунава и Србији.
Док у суседној Мађарској бележе да је Дунав достигао 6,93 метра, што је највиши ниво воде од 2013. године, као разлог се наводе веома обилне падавине у централној Европи и топљење снега у Баварској.
Подсетимо, скоро 1.200 километара у Мађарској је под узбуном од поплава, а река Дунав у четвртак је досегла највишу тачку у Будимпешти.
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Погледај галерију
Шта каже РХМЗ?
Како је саопштено из Републичког хидрометеоролошког завода Србије, Дунав је данас на највишој тачки код Апатина и то на 617 центиметара, а у наредним данима очекује се умерени пораст. Највиши ниво се очекује у понедељак, 1. јануара, и то око 655 цм, а граница ванредне одбране од поплаве на овом месту износи 750 центиметара.
Водостај Дунава је у порасту до Сланкамена, низводно у стагнацији и мањем опадању са тенденцијом пораста наредна четири дана, а водостај Тисе је у стагнацији са тенденцијом мањег пораста наредна четири дана.
Када је реч о водостају Саве, он је, према подацима РХМЗ-а, у опадању са тенденцијом опадања наредна четири дана.
Водостај Велике Мораве је у мањем опадању са тенденцијом мањег опадања и стагнације наредна три дана.
- Водостај на Дунаву је у домену високих, на Сави у домену од средњих до високих, на Тиси у домену средње високих, а на Великој Морави у домену ниских вредности за ово доба године - наводе из РХМЗ-а.
Како додају, температуре воде на рекама у Србији крећу се на Дунаву око 4,2°С, на Сави око 6,5°С, на Великој Морави око 5,3°С, на Тиси око 4,0°С и на банатским водотоцима око 4,6°С, што је око просечних вредности температура воде за ово доба године, пренео је Блиц.