Prema objavi Evropske svemirske agencije (ESA) na društvenoj mreži X, satelit ERS-2, koji bi danas trebalo da padne na Zemlju, mogao bi se kasnije poslepodne ili večeras videti iz Hrvatske jer će u atmosferu ući na potezu koji ide preko središnje Evrope.
Prema ESA-inoj jučerašnjoj najavi na društvenoj mreži X, satelit je tokom svog pada trebalo da preleti preko Italije prema zapadnim obalama Norveške. Međutim, u međuvremenu se procena putanje promenila pa bi trebalo da preleti malo istočnije od Hrvatske.
"Postoji dobra (i verovatno poslednja) šansa da vidimo ERS-2 iz središnje Evrope oko 18:30 CET večeras (CET je naše vreme, op. a.). Gde i kada će satelit biti vidljiv, zavisi o vašoj lokaciji i pokrivenosti naoblakom", poručila je juče ESA. Satelit je prešao preko Grčke i Sredozemlja i kreće se ka Balkanskom poluostrvu, piše index.hr.
Uputiće se ka Centralnoj Evropi, a zatim ka Skandinaviji. Satelit European Remote Sensing 2 (ERS-2) Evropske svemirske agencije (ESA), lansiran 21. aprila 1995. godine bio je jedan od najsofisticiranijih satelita za posmatranje Zemlje koji je razvila i lansirala Evropa.
Zajedno sa svojim gotovo identičnim prethodnikom, ERS-1, prikupljao je vredne podatke o kopnenim površinama Zemlje, okeanima i polarnim kapama. Odigrao je važnu ulogu u praćenju prirodnih katastrofa kao što su teške poplave i potresi u udaljenim područjima.
Godine 2011. nakon 16 godina uspešnog rada, ESA je odlučila prekinuti misiju ERS-2 i deorbitirati satelit. Proveden je niz od 66 manevara deorbitiranja, pri čemu je iskorišćeno preostalo gorivo satelita i smanjena njegova prosečna visina sa 785 km na približno 573 km.
Ovaj je manevar značajno ubrzao njegovo orbitalno propadanje i smanjio rizik od sudara s drugim satelitima ili svemirskim otpadom. Svi instrumenti i elektronički sastavi u njemu su deaktivirani, a unutrašnje baterije ispražnjene kako bi se smanjila fragmentacija tokom ponovnog ulaska.
Kako se visina orbite ERS-2 smanjuje, on će ponovno ući u Zemljinu atmosferu kada dosegne visinu od otprilike 80 km. Većina njegovih delova izgoreće tokom ponovnog ulaska, a većina onih koji ne izgore pašće u okean. ERS-2 je širok oko 11.8 metara. Dimenzije njegovog solarnog panela su 11.7 x 2.4 metra, a antene SAR 10 x 1 metar.
NJegova ukupna masa prilikom lansiranja bila je 2.516 kilograma, no sada, nakon što je potrošio gorivo, ima masu od oko 2.294 kilograma. Zanimljivo je napomenuti da objekti slične mase prosečno u Zemljinu atmosferu ulaze svakih nedelju do dve.
BONUS VIDEO: