- Kao što znate, Bocvana je u arpilu ove godine uz dužno poštovanje Nemačkoj ponudila 20.000 slonova, ali za sada nismo dobili nikakav odgovor nemačke vlade - rekao je predsednik te afričke države Mogvetsi Masisi u razgovoru za nemački Bild.

On je rekao da se njegova zemlja, kao i cela južna Afrika, suočava s "najgorom sušom u poslednjih 50 godina" te da "naš narod gladuje, a slonovima preti umiranje".

- Kada ljudi gladuju, naša je dužnost da ih nahranimo. I iskreno vam kažem, jedu i slonove - rekao je Masisi.

Predsednik Bocvane nije precizirao kad bi mogao da počne odstrel slonova, prenosi Indeks.

U pozadini situacije je žestoka rasprava započeta u proleće ove godine o mogućim daljim ograničenjima na uvoz lovačkih trofeja.

Nemačka ministarka za životnu okolinu Štefi Lemke smatra se zagovornicom tih ograničenja, paje na udaru kritika predstavnika afričkih država, posebno Bocvane.

Foto: Profimedia

 

Bocvanu zabrinjavaju dalje restrikcije na uvoz lovačkih trofeja zbog velikih finansijskih gubitaka.

U svetlu rastućih napetosti predsednik Masisi rekao je da u znak protesta želi u Nemačku da pošalje 20.000 slonova, ali to se nije dogodilo.

Podsetimo, i Zimbabve će uloviti 200 slonova kako bi se izborio sa nestašicom hrane izazvanom najvećom sušom u poslednjih nekoliko decenija u južnoj Africi, objavila je Uprava za parkove i divlje životinje.

Zemlja ima "više slonova nego što je potrebno", rekao je ministar za životnu sredinu Zimbabvea u parlamentu u sredu, precizirajući da je ovaj odstrel naredio Upravi za parkove i divlje životinje Zimbabvea (ZimParks), preneo je EuroNews.

Foto: Shutterstock

 

Slonovi će biti lovljeni u područjima sukoba sa ljudskom populacijom, u prirodnom rezervatu Hvange, najvećem u zemlji, rekao je generalni direktor ZimParks Fulton Mangvanja.

Broj slonova u Zimbabveu se procenjuje na 100.000, što je drugi najveći kontingent na svetu posle onog u Bocvani.

ZimParks uverava da ih samo u Hvangeu ima 65.000, četiri puta više nego što park može da primi, prenosi Figaro.

Inače i Namibija je početkom septembra objavila da je počela uništavanje više od 700 divljih životinja, uključujući 83 slona, kako bi, prema navodima vlade, nahranila populaciju pogođenu sušom, a istovremeno smanjila pritisak na pašnjake i vodene resurse.  Zimbabve i Namibija su među zemljama južne Afrike koje su proglasile vanredno stanje zbog suše.

BONUS VIDEO: