Prema rečima dece osnivača, zgrada je počela da se gradi 1986. godine. Par se venčao u Hrvatskoj i rešio da ostatak života nastavi u Argentini.
"Posle godine borbe i rada, pronašli su mesto koje ih je nateralo da se sete svoje zemlje. To je bila Vila Gesel. U tom trenutku su rešili da ovde puste svoje korene", objašnjavaju na sajtu Apart hotela "Dubrovnik", prenosi lokalni medij a24.com.
Davne 1986. godine je počela izgradnja hotela u obliku broda sa 43 smeštajne jedinice. Prilikom odabira imena, par se odlučio da ga nazove Dubrovnik, u čast rodnog grada svoje supruge.
Hotel je projektovan u obliku čamca, kako bi simbolizovao dugo putovanje koje su njegovi osnivači prešli da bi iz Evrope stigli u Ameriku.
San ovog hrvatskog para ostvario se kroz decenije truda i posvećenosti, spajajući kulturu svoje domovine sa novim domom u Argentini. Godine 1986., posle mnogo odricanja, uspeli su da u Vili Gesel svečano otvore ovu zgradu koja je do danas ostala simbol tog spoja dva sveta.
Pročitajte još
Dubrovačko zdanje danas više ne pripada ktitorskoj porodici. Naslednici su pre nekoliko godina odlučili da ga prodaju akcionarskom društvu za hotelijerstvo. Međutim, tragična priča o kolapsu ponovo je stavila u središte istorije mesta koje je zamišljeno kao počast rodnom gradu svojih prvih vlasnika, omaž dalekoj zemlji, ali uvek prisutno u njihovim srcima.
Novi vlasnik je otpočeo radove na renoviranju objekta koji se dovode u vezu sa rušenjem zgrade zbog čega su najmanje petorica zidara uhapšena i nalaze se na ispitivanju.
- Opština je 20. avgusta 2024. godine preko Direkcije za privatne zgrade i javne prostore otkrila i obustavila radove koji se izvode na Hotelu bez adekvatnog ovlašćenja - objasnio je gradonačelnik.
Nakon obaveštenja, vlasnici su izvestili da traže ovlašćenje samo za sledeće poslove: zamenu stolarije, zamenu podnih obloga, farbanje enterijera, zamenu obloga u kupatilu i skidanje radnih ploča. Ovi poslovi su im bili i odobreni.
Za sada nije poznat uzrok zbog kog je došlo do urušavanja objekta.