Svaka porodica ima svoju slavu koja se prenosi kroz generacije, obično sa oca na sina, a svaki kraj u Srbiji ima svoje specifične običaje. Proslava određenog sveca je potvrda privrženosti porodice veri i dan je kada se sprovode običaji i obredi, ukrašava se trpeza, priprema ukusna hrana i podstiče pozitivno raspoloženje. Iako se mnogo toga promenilo, slavu treba proslaviti skromno, u krugu porodice, kumova i najbližih prijatelja uz hranu.

Podrazumeva se da se na slavu ne kasni, da je kodeks oblačenja elegantan i da se domaćinu donosi poklon, piše delicent.com. Evo šta još podrazumevaju pravila lepog ponašanja da bi sve bilo kako treba.

Na slavu se danas zove

Sigurno ste mnogo puta čuli da "ne zove na slavu". Nekada je tako bilo, tog dana su vrata bila svima otvorena, a danas važi pravilo da se na krsnu slavu i dalje pozivaju gosti i to je najčešće najuži krug porodice i prijatelja.

I obeležavanje krsnog imena se vremenom menjalo. Po običaju, najvažniji simboli slave su slavski kolač, vino i žito, ali su trpeze postale raskošnije, a slavlje se ponekad može pretvoriti u nešto slično Ivkovoj slavi ili svadbi.

Na slavu se ne kasni

Važno je da na slavu stignete na vreme, jer se time pokazuje poštovanje prema domaćinu i njegovoj porodici, ali i prema ostalim gostima.

Slava se čestita

"Srećna ti slava, domaćine! Neka ti Bog da zdravlje i sreću!", ovako bi trebalo čestitati slavu, a nakon toga se uručuje poklon. Zatim se gost služi žitom i vinom, a zatim seda za sto na mesto koje mu je domaćin odredio.

Šta se poklanja za slavu

Običaj nalaže da se domaćinu daje prigodan poklon kao što je flaša pića, dok se domaćici poklanja cveće, slatkiši ili neki drugi praktičan i adekvatan poklon.

Stavite mobilni u džep ili tašnu

Bonton nalaže da se na proslavi ne koristi mobilni telefon, tako da je sve usredsređeno na povod okupljanja.

(Mondo)

BONUS VIDEO: