Свака породица има своју славу која се преноси кроз генерације, обично са оца на сина, а сваки крај у Србији има своје специфичне обичаје. Прослава одређеног свеца је потврда привржености породице вери и дан је када се спроводе обичаји и обреди, украшава се трпеза, припрема укусна храна и подстиче позитивно расположење. Иако се много тога променило, славу треба прославити скромно, у кругу породице, кумова и најближих пријатеља уз храну.

Подразумева се да се на славу не касни, да је кодекс облачења елегантан и да се домаћину доноси поклон, пише делицент.цом. Ево шта још подразумевају правила лепог понашања да би све било како треба.

На славу се данас зове

Сигурно сте много пута чули да "не зове на славу". Некада је тако било, тог дана су врата била свима отворена, а данас важи правило да се на крсну славу и даље позивају гости и то је најчешц́е најужи круг породице и пријатеља.

И обележавање крсног имена се временом мењало. По обичају, најважнији симболи славе су славски колач, вино и жито, али су трпезе постале раскошније, а славље се понекад може претворити у нешто слично Ивковој слави или свадби.

На славу се не касни

Важно је да на славу стигнете на време, јер се тиме показује поштовање према домац́ину и његовој породици, али и према осталим гостима.

Слава се честита

"Срец́на ти слава, домац́ине! Нека ти Бог да здравље и срец́у!", овако би требало честитати славу, а након тога се уручује поклон. Затим се гост служи житом и вином, а затим седа за сто на место које му је домац́ин одредио.

Шта се поклања за славу

Обичај налаже да се домац́ину даје пригодан поклон као што је флаша пиц́а, док се домац́ици поклања цвец́е, слаткиши или неки други практичан и адекватан поклон.

Ставите мобилни у џеп или ташну

Бонтон налаже да се на прослави не користи мобилни телефон, тако да је све усредсређено на повод окупљања.

(Мондо)

БОНУС ВИДЕО: