Све је почело када је жестоки критичар НАСА-е, Ђеран Кампанела, одлучио да отпутује на Антарктик како би покушао да докаже да "сунце поноћи", феномен у којем сунце "не залази" током 24 часа, није стварно.
Он је тврдио: "Ако би Земља била равна, сунце не би било видљиво целог дана." Ипак, у Антарктику се дешава управо супротно!
Сунце поноћи је природни феномен који је видљив у областима унутар Арктичког и Антарктичког круга.
Овај феномен се појављује на географским ширинама унутар оба поларна круга током лета. На тим местима, сунце је видљиво 24 узастопна сата, барем један дан. Пошто у јужном Арктичком кругу (Антарктици) нема сталних насеља или туристичких објеката, људи који доживљавају овај феномен углавном живе на северу — тачније, у Аљаски, северној Канади, Гренланду, Исланду, и северним покрајинама Русије, Финске, Шведске и Норвешке, преноси Газета.
Прочитајте још
Ђеран Кампанела, који је првобитно био скептичан према подацима о поларним данима, поново је преиспитао своје ставове након што је путовао на Антарктик заједно са својим сапутником, Вилом Дафијем.
У свом YоуТубе видео снимку под називом "Ит'с Миднигхт ин Антарцтица!" (Поноћ је на Антарктику!), Кампанела је признао: "У реду, момци, понекад грешимо у животу."