Film "Marš na Drinu" iz 1964. godine, režiran od strane Žike Mitrovića, ostavio je neizbrisiv trag u jugoslovenskoj kinematografiji.

Film je juče emitovan na RTS povodom godišnjice obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu.

Ovo ostvarenje, posvećeno herojima Cerske bitke, prati jednu artiljerijsku bateriju i vojnike iz različitih društvenih slojeva Srbije u turbulentnim trenucima Prvog svetskog rata.

Jugoslovenska kinoteka je, u skladu sa svojim ovlašćenjima na osnovu Zakona o kulturnim dobrima, 28. decembra 2016. godine proglasila sto srpskih igranih filmova (1911—1999) za kulturno dobro od velikog značaja. Na toj listi se nalazi i film "Marš na Drinu".

U tekstu donosimo deset zanimljivih činjenica o filmu "Marš na Drinu" - od inspiracije i snimanja do reakcija publike i planova za nastavak.

Foto: Vikipedija/Javno vlasništvo

 

1. Istinita priča

Osnovna ideja dolazi od priča oca i strica reditelja Žike Mitrovića. Kao predložak za film poslužila je pripovetka "Proboj" Radoja Jankovića, objavljena 1926. godine. Jankovićevo delo obogatilo je priču o herojima Cera.

2. Film u čast velike pobede

"Marš na Drinu" je snimljen povodom pedesetogodišnjice Cerske bitke, prve pobede saveznika u Velikom ratu, čime je dodatno istaknuta njena važnost za istoriju.

Foto: Vikipedija/Javno vlasništvo

 

3. Autentična scenografija

Scenograf Denić je za potrebe snimanja rekonstruisao srušenu crkvu, dok je Jugoslovenska narodna armija obezbedila instruktore, konjičku opremu i čak ruske topove M1917, kako bi scena bila što verodostojnija.

4. Posebna poseta

Slobodan Penezić Krcun, tadašnji političar, često je obilazio filmsku ekipu i čak je lično vozio glumce sa seta do Beograda, što svedoči o podršci tadašnjih vlasti ovom projektu.

Foto: Vikipedija/Javno vlasništvo

 

5. Istorijska psovka

Film je zabeležio prvu psovku u jugoslovenskoj kinematografiji, kada LJuba Tadić u završnoj sceni uzvikuje "Drino, je*em ti..."

6. Titov stav 

Nakon što su neki kritičari prigovarali "srbovanju" u filmu, Tito je odbacio sumnje i pohvalio "Marš na Drinu", dajući mu punu podršku.

Foto: Profimedia

 

7. Nagrade u Puli

Na Pulskom filmskom festivalu film je osvojio Zlatnu arenu za najbolji film i nagradu publike, gde je 15.000 gledalaca, među kojima su pretežno bili Hrvati, glasalo u njegovu korist.

8. Prava vojnička obuka

Zbog nedostatka iskustva sa konjima, glavni glumci, među kojima su bili Aleksandar Gavrić, LJuba Tadić i Zoran Radmilović, prošli su vojničku obuku sa konjima kako bi što bolje dočarali vojnu atmosferu iz Prvog svetskog rata.

Foto: Vikipedija/Javno vlasništvo

 

9. Inspiracija iz čuvenih romana domaće književnosti 

Scenario je dodatno inspirisan knjigom "Solunci govore" i "Srpskom trilogijom" Stevana Jakovljevića.

10. Neostvareni nastavak

Posle uspeha "Marša na Drinu," Mitrović je planirao nastavak pod nazivom "Komandant," koji bi pratio konjički puk kroz Mačvu. Iako je i britanska producentska kuća bila spremna da podrži projekat, ideja je propala. Englezi su nudili čak i tehničku podršku i sredstva, ali nije došlo do realizacije, delom i zbog činjenice da je većina glavnih junaka "poginula" u prvom filmu.

Glavne uloge u filmu igraju: Aleksandar Gavrić, LJuba Tadić, Nikola Jovanović, Vladimir Popović, Husein Čokić, Branko Pleša, Dragomir Gidra Bojanić, Zoran Radmilović i LJubiša Jovanović.

BONUS VIDEO: