Филм "Марш на Дрину" из 1964. године, режиран од стране Жике Митровића, оставио је неизбрисив траг у југословенској кинематографији.

Филм је јуче емитован на РТС поводом годишњице обележавања Дана примирја у Првом светском рату.

Ово остварење, посвећено херојима Церске битке, прати једну артиљеријску батерију и војнике из различитих друштвених слојева Србије у турбулентним тренуцима Првог светског рата.

Југословенска кинотека је, у складу са својим овлашћењима на основу Закона о културним добрима, 28. децембра 2016. године прогласила сто српских играних филмова (1911—1999) за културно добро од великог значаја. На тој листи се налази и филм "Марш на Дрину".

У тексту доносимо десет занимљивих чињеница о филму "Марш на Дрину" - од инспирације и снимања до реакција публике и планова за наставак.

Фото: Википедија/Јавно власништво

 

1. Истинита прича

Основна идеја долази од прича оца и стрица редитеља Жике Митровића. Као предложак за филм послужила је приповетка "Пробој" Радоја Јанковића, објављена 1926. године. Јанковићево дело обогатило је причу о херојима Цера.

2. Филм у част велике победе

"Марш на Дрину" је снимљен поводом педесетогодишњице Церске битке, прве победе савезника у Великом рату, чиме је додатно истакнута њена важност за историју.

Фото: Википедија/Јавно власништво

 

3. Аутентична сценографија

Сценограф Денић је за потребе снимања реконструисао срушену цркву, док је Југословенска народна армија обезбедила инструкторе, коњичку опрему и чак руске топове М1917, како би сцена била што веродостојнија.

4. Посебна посета

Слободан Пенезић Крцун, тадашњи политичар, често је обилазио филмску екипу и чак је лично возио глумце са сета до Београда, што сведочи о подршци тадашњих власти овом пројекту.

Фото: Википедија/Јавно власништво

 

5. Историјска псовка

Филм је забележио прву псовку у југословенској кинематографији, када Љуба Тадић у завршној сцени узвикује "Дрино, је*ем ти..."

6. Титов став 

Након што су неки критичари приговарали "србовању" у филму, Тито је одбацио сумње и похвалио "Марш на Дрину", дајући му пуну подршку.

Фото: Профимедиа

 

7. Награде у Пули

На Пулском филмском фестивалу филм је освојио Златну арену за најбољи филм и награду публике, где је 15.000 гледалаца, међу којима су претежно били Хрвати, гласало у његову корист.

8. Права војничка обука

Због недостатка искуства са коњима, главни глумци, међу којима су били Александар Гаврић, Љуба Тадић и Зоран Радмиловић, прошли су војничку обуку са коњима како би што боље дочарали војну атмосферу из Првог светског рата.

Фото: Википедија/Јавно власништво

 

9. Инспирација из чувених романа домаће књижевности 

Сценарио је додатно инспирисан књигом "Солунци говоре" и "Српском трилогијом" Стевана Јаковљевића.

10. Неостварени наставак

После успеха "Марша на Дрину," Митровић је планирао наставак под називом "Командант," који би пратио коњички пук кроз Мачву. Иако је и британска продуцентска кућа била спремна да подржи пројекат, идеја је пропала. Енглези су нудили чак и техничку подршку и средства, али није дошло до реализације, делом и због чињенице да је већина главних јунака "погинула" у првом филму.

Главне улоге у филму играју: Александар Гаврић, Љуба Тадић, Никола Јовановић, Владимир Поповић, Хусеин Чокић, Бранко Плеша, Драгомир Гидра Бојанић, Зоран Радмиловић и Љубиша Јовановић.

БОНУС ВИДЕО: