Alison Laferiera sa Instituta za okeanografiju Scripps pri Univerzitetu u Kaliforniji pronašao je 6. novembra ribu dugu preko 2.7 metara na obali Grandvju biča u San Dijegu.

Uginula riba potom je uklonjena od strane Nacionalne administracije za okeane i atmosferu (NOAA) i prebačena u Naučno-istraživački centar za ribarstvo na jugozapadu, kako je navedeno u objavi u objavi Instituta na Fejsbuku.

- Uzeli smo uzorke i zamrzli primerak dok čekamo dalja istraživanja i konačno očuvanje u Kolekciji morskih kičmenjaka - istakao je Ben Frable, menadžer Kolekcije morskih kičmenjaka Scripps-a, u objavi.

Japanska mitologija povezuje pojavu ove ribe u plitkim vodama sa predznacima zemljotresa i cunamija, prema Atlas Obscura.

Foto: Jutjub printskrin/Best Documentary

 

 

Godine 2011. najmanje desetak primeraka ove ribe prijavljeno je na japanskoj obali neposredno pre nego što je Japan doživeo najveći zabeleženi zemljotres u martu 2011. godine, navode podaci Ocean Conservancy.

Pojavile su se teorije da tektonski pomaci koji prethode zemljotresima ubijaju ovu vrstu, uzrokujući da se ribe zapljusnu na plaže neposredno pre nego što zemljotres pogodi, navodi Natural World Facts. Međutim, istraživanje iz 2019. godine nije pronašlo nikakvu povezanost između zapažanja ove ribe i pojave zemljotresa u Japanu, kaže GeoScience, prenosi CNN.

 

Foto: Jutjub printskrin/Best Documentary

 

Ova takozvana „riba Sudnjeg dana“ retko se viđa i još uvek nije potpuno poznata naučnicima, prema Ocean Conservancy, jer uspeva u najmanje istraženom ekosistemu mora: mezopelagijskoj zoni, koja se nalazi čak 9kilometara ispod površine okeana.