U Evropi, mnogi mladi vide politiku otvorenih vrata prema migrantima kao glavnog krivca za trenutne privredne probleme, a desničari se pritom nude kao protivteža tradicionalnim strankama, kao oni koji prepoznaju stvarne ili percipirane pretnje evropskom načinu života.
Radikalno desne stranke poput nemačkog AfD-a, holandske Stranke za slobodu Geerta Wildersa i francuskog Nacionalnog okupljanja predstavljaju se kao stranke koje stavljaju sopstvenu zemlju na prvo mesto i pritom povezuju zaštitu zapadnih, liberalnih vrednosti s apelima za povećanje društvene, ekonomske i fizičke sigurnosti.
Ženska prava
Tako na primer, Nacionalno okupljanje je ranije nastojalo da se predstavi kao branitelj ženskih prava, koja su navodno ugrožena zbog velikog broja migranata iz muslimanskih zemalja koji su poslednjih godina ušli u Evropu.
Manifest Marin Le Pen istovremeno je nudio obećanja o ukidanju poreza za mlađe od 30 godina, pružanju finansijske pomoći studentima-radnicima i povećanju broja studentskih stanova. Na taj način desni populisti su uspeli da spoje karakteristike kulturnog liberalizma i ksenofobije u odbrani takozvanog evropskog načina života, prenosi Jutarnji list.
Ukupno 38 posto birača starosti od 18 do 24 godine podržalo je krajnje desnu Alternativu za Nemačku u Tiringiji na nedavnim izborima za pokrajinski parlament. AfD je utrostručio svoju podršku i na evropskim izborima, osvojivši čak 16 posto glasova birača mlađih od 25 godina.
Pročitajte još
Popularne opcije u EU
Pomak glasača generacije Z udesno očit je širom cele Evropske unije. Među francuskim glasačima mlađim od 34 godine Nacionalno okupljanje Marine Le Pen bilo je najpopularnija stranka na evropskim izborima s 32 posto glasova, što je porast od deset posto u poređenju s rezultatom kojeg je ostvarila na poslednjim izborima za EU parlament, onima 2019. godine.
U Poljskoj je 30 posto birača starosti od 18 do 29 godina podržalo krajnje desnu stranku Konfederacija, u odnosu na 18,5 posto koliko je ta stranka osvojila na poslednjim evropskim izborima. Radikalni desničari uživali su sličan porast podrške i u Holandiji, Španiji, Portugalu i Austriji, a nastavili su dobro prolaziti i u Italiji.