Mediji su prethodno, nakon 80 odsto izbrojanih glasova, preneli da su oba kandidata na izborima održanim u nedelju ostvarila izjednačen rezultat - sa po 22,1 odsto glasova.
Na predsedničkim izborima u Rumuniji učestvovalo je 14 kandidata za mesto šefa države.
Očekuje se da nijedan kandidat neće osvojiti potrebnu većinu i da će biti održan drugi krug 8. decembra, prenosi Tanjug.
U Rumuniji će se 1. decembra održati i parlamentarni izbori.
Ko je Kalin Đorđesku?
Ovaj 62-godišnji golitičar kandidovao se kao nezavisni kandidat i nije bio poznat široj javnosti. Ipak, njegova pojava izazvala je šok među rumunskim političkim establišmentom kada je popularnost počela sve više da mu raste prema različitim anketama.
Pročitajte još
Nakon što je u nedelju i sam izašao na glasanje, u svojoj objavi na Fejsbuku napisao je da je glasao "za one kojima je nanesena nepravda, za ponižene, za one koji se osećaju kao da nisu bitni, a zapravo su najvažniji".
- Glasanje je molitva za naciju - poručio je Đorđesku.
Kristijan Andrei, politički savetnik iz Bukurešta, rekao je za AP da se Đorđeskuova neočekivana popularnost koju pokazuju ankete čini kao "veliki protest ili revolt protiv vladajućih krugova u društvu".
- Glavne političke stranke izgubile su vezu s običnim Rumunima - rekao je Andrei, prenosi Gardijan.
- Nemate jake kandidate ili jake vođe... Postoje slabi kandidati, slabi lideri, a stranke su prilično nepovezane. Đorđesku nema plan i ima nejasan i populistički manifest sa stavovima koja su "izvan normalnog diskursa". NJegovi stavovi uključuju potporu rumunskim poljoprivrednicima, smanjenje rumunske zavisnosti o uvozu i povećanje proizvodnje energije i hrane - rekao je Andrei.
Đorđesku je 2022. godine NATO-ov protiraketni štit u rumunskom selu Deveselu nazvao "sramotom diplomatije", a video ga je i kao deo politike konfrontacije, a ne odbrambene mere. Interesantno, ruski predsednik Vladimir Putin tvrdi isto.
Pored toga, poznat je po stavu da Severnoatlantski savez neće štititi nijednu svoju članicu ako ih napadne Rusija.
Rekao je i da nije imao podršku Rusije, ali da je blizak njenoj kulturi. On je Putina opisao kao „čoveka koji voli svoju zemlju“. Đorđesku je takođe rekao da se divi Mađarskoj jer ona zna kako da pregovara na međunarodnom planu.
Prema informacijama na njegovoj veb stranici, Đorđesku ima doktorat iz pedologije, grane nauke o tlu, te je bio na različitim položajima u rumunskom ministarstvu okoline tokom 1990-ih. Između 1999. i 2012. bio je predstavnik Rumunije u nacionalnom odboru Programa Ujedinjenih naroda za okolinu.
On je univerzitetski profesor i međunarodni konsultant za održivi razvoj, koji je radio za različite organizacije Ujedinjenih nacija više od deset godina.
Popularan je i na TikToku, gde je prikupio 1,7 miliona lajkova, a objavljuje snimke koji prikazuju kako ide u crkvu, bavi se džudom, trči i gostuje u podkastima, prenosi Jutarnji list.
Poznati politički komentator Sergij Miskou rekao je da se rusko mešanje u rumunske izbore, da bi se Đorđeskuu dala prednost, ne može isključiti.
- Na osnovu Đorđeskuovog stava prema Ukrajini i neslaganja između istraživanja javnog mnjenja i stvarnog rezultata, ne možemo isključiti mogućnost ruskog mešanja - rekao je Miskou, profesor političkih nauka na Univerzitetu Babes-Boliai.
Zapadni mediji su Đorđeskua već prozvali NATO kritičarem i potencijalnim saveznikom ruskog predsednika Vladimira Putina.
Inače, predsednik Rumunije ima petogodišnji mandat, glavnokomandujući je vojskom i predstavlja zemlju na samitima NATO-a i Evropske unije.