Актуелни премијер и председнички кандидат Социјалдемократске партије (ПСД) Марсел Чолаку поднео је оставку на место председника странке. Он је на председничким изборима освојио 19,15 одсто гласова и трећи је у укупном поретку иза Ђорђескуа (22,95) и Ласчони (19,17).

На председничким изборима у Румунији учествовало је 14 кандидата за место шефа државе.

Очекује се да ниједан кандидат неће освојити потребну већину и да ће бити одржан други круг 8. децембра, преноси Танјуг.

У Румунији ће се 1. децембра одржати и парламентарни избори.

Ко је Калин Ђорђеску?

Овај 62-годишњи голитичар кандидовао се као независни кандидат и није био познат широј јавности. Ипак, његова појава изазвала је шок међу румунским политичким естаблишментом када је популарност почела све више да му расте према различитим анкетама.

Након што је у недељу и сам изашао на гласање, у својој објави на Фејсбуку написао је да је гласао "за оне којима је нанесена неправда, за понижене, за оне који се осећају као да нису битни, а заправо су најважнији".

- Гласање је молитва за нацију - поручио је Ђорђеску.

Фото: Танјуг/АП

 

Кристијан Андреи, политички саветник из Букурешта, рекао је за АП да се Ђорђескуова неочекивана популарност коју показују анкете чини као "велики протест или револт против владајућих кругова у друштву".

- Главне политичке странке изгубиле су везу с обичним Румунима - рекао је Андреи, преноси Гардијан.

- Немате јаке кандидате или јаке вође... Постоје слаби кандидати, слаби лидери, а странке су прилично неповезане. Ђорђеску нема план и има нејасан и популистички манифест са ставовима која су "изван нормалног дискурса". Његови ставови укључују потпору румунским пољопривредницима, смањење румунске зависности о увозу и повећање производње енергије и хране - рекао је Андреи.

Фото: Танјуг/АП

 

Ђорђеску је 2022. године НАТО противракетни штит у румунском селу Девеселу назвао "срамотом дипломатије", а видео га је и као део политике конфронтације, а не одбрамбене мере. Интересантно, руски председник Владимир Путин тврди исто.

Поред тога, познат је по ставу да Северноатлантски савез неће штитити ниједну своју чланицу ако их нападне Русија.

Рекао је и да није имао подршку Русије, али да је близак њеној култури. Он је Путина описао као "човека који воли своју земљу". Ђорђеску је такође рекао да се диви Мађарској јер она зна како да преговара на међународном плану.

Према информацијама на његовој веб страници, Ђорђеску има докторат из педологије, гране науке о тлу, те је био на различитим положајима у румунском министарству околине током 1990-их. Између 1999. и 2012. био је представник Румуније у националном одбору Програма Уједињених народа за околину.

Он је универзитетски професор и међународни консултант за одрживи развој, који је радио за различите организације Уједињених нација више од десет година.

 

 

Популаран је и на ТикТоку, где је прикупио 1,7 милиона лајкова, а објављује снимке који приказују како иде у цркву, бави се џудом, трчи и гостује у подкастима, преноси Јутарњи лист.

 

 

Познати политички коментатор Сергиј Мискоу рекао је да се руско мешање у румунске изборе, да би се Ђорђескуу дала предност, не може искључити.

- На основу Ђорђескуовог става према Украјини и неслагања између истраживања јавног мњења и стварног резултата, не можемо искључити могућност руског мешања - рекао је Мискоу, професор политичких наука на Универзитету Бабес-Болиаи.

Западни медији су Ђорђескуа већ прозвали НАТО критичарем и потенцијалним савезником руског председника Владимира Путина.

Иначе, председник Румуније има петогодишњи мандат, главнокомандујући је војском и представља земљу на самитима НАТО и Европске уније.

БОНУС ВИДЕО: