Атмосфера на планети никад напетија, чак и међу земљама у којима нема неке драме.
Тако Скандинавци добијају листу намирница за случај рата, а Times of India објављује листу земаља у које се треба селити ако желимо да нас заобиђе „Трећи светски“…
Није неко изненађење да су прилично далеке и недоступне, посебно из наших крајева.
1.Антарктик
Иако није држава, Антарктик, најјужнији континент, има обезбеђено место на свим листама овог типа, због своје екстремне изолације. Познат по пејзажима који одузимају дах и леденим теренима, није баш место које би многи звали домом, али има и таквих – прочитајте причу лика који је дао отказ, оставио све и отишао на Антарктик.
2.Фиџи
Фиџи је изолована острвска држава у пространом Тихом океану, која се држи мирне спољне политике. Становништво живи скромно, а његове зелене шуме, минерални извори и богата рибарска подручја чине Фиџи привлачним уточиштем усред глобалне неизвесности.
Прочитајте још
3.Исланд
Исланд је стално на врху листе Глобалног индекса мира. Са обилним резервама слатке воде, обновљивом енергијом и морским ресурсима, Исланд постиже самодовољност, тако да уопште не мора да се ослања на друге земље за основне ресурсе. Уосталом, тамо се налази и најусамљенија кућа на свету за коју се прича да је уточиште у случају апокалипсе.
4.Гренланд
Док Данска, као део Европске уније и НАТО-а, може бити на удару у случају избијања рата у Европи, Гренланд, аутономна конститутивна земља, остаје стратешки удаљен и политички несврстан. Његови удаљени, планински терени чине га повољном локацијом за бекство од остатка света.
5.Нови Зеланд
Нови Зеланд, са својом стабилном демократијом и историјом без ратних сукоба, представља још једну скривену и развијену нацију.
Са плодним земљиштем, чистом водом и способношћу да производи сопствену храну, планински терени Новог Зеланда нуде природна склоништа пред потенцијалном инвазијом.
6.Бутан
Окружен Хималајима, Бутан пружа одлично уточиште, ушушкан и сакривен од потенцијалних претњи.
Са посвећеношћу спољној независности и пажљивим избегавањем дипломатских заплета, Бутан свакако није логична мета за инвазију.
7.Ирска
Упркос својој близини потенцијалног сукоба у Енглеској, Ирска одржава потпуно независну спољну политику и уздржава се од чланства у НАТО-у.
Војно је неутрална, тако да би евентуални сукоб могао да је заобиђе.
8.Швајцарска
Швајцарска, позната по својој политичкој неутралности, има планински терен, без излаза на море и бројна нуклеарна склоништа. Чак и ако би тамо слетеле нуклеарне бомбе, швајцарско становништво је добро заштићено бункерима и окружено планинама, стварајући одбрану од суседних земаља.
Иначе, Швајцарска баш жели да привуче нове становнике – плаћа људима да се доселе, али уз одређене услове.
9.Индонезија
Уврштавање Индонезије на ову листу произилази из њене традиционално неутралне позиције о глобалним политичким питањима, оличене у „слободној и активној“ спољној политици. Земља се фокусира на независну акцију у међународним пословима и посвећена је неговању глобалног мира.
10.Тувалу
Унутар огромних пространстава Тихог океана, Тувалу је изузетно повучена и политички несврстана нација. Мала популација и занемарљиви ресурси не дају никакав подстицај великим земљама укљученим у светски рат да циљају Тувалу.
Јединствено самодовољни, тамо производе сопствену храну и потрепштине, обезбеђујући своју независност и вероватну изолацију у ратном сценарију.