Брошура под називом „Ако дође до кризе или рата“ ажурирана је новим информацијама због рата у Украјини, који има озбиљан утицај на безбедносну ситуацију у Европи, посебно у земљама које деле копнену и/или морску границу са Русијом.

Ова нова верзија брошуре садржи дупло више страница од претходног издања из 2018. године и даје упутства за поступање у различитим кризним сценаријима.

Грађанима се саветује да се припреме за могућност самоуправљања у почетној фази кризних ситуација. Једна од кључних препорука је одржавање залиха хране и воде најмање 72 сата. У водичу је и списак намирница које је препоручљиво имати код куће, као што су кромпир, купус, шаргарепа, јаја, конзерве болоњез соса и готове супе од боровнице и шипка.

Прво издање књижице која је Швеђане припремала за ситуације у случају рата објављено је током Другог светског рата, а ажурирано је током Хладног рата.

Међутим, најновије издање доноси једну значајну промену – порука о неодустајању од борбе сада добија све већи значај и, уместо да буде смештена у средини, сада је на самом почетку водича: „Ако Шведску нападнu другe земље, никада нећемо одустати. Све тврдње да ће отпор престати су лажне." 

Фото: Танјуг/АП

 

Ова промена сугерише да Шведска више није неутрална, као што је до сада представљено. Шведска је ове године приступила НАТО-у, по узору на Финску, која је такође одлучила да се придружи алијанси након почетка рата у Украјини у фебруару 2022. године.

Шведски министар цивилне одбране Карл-Оскар Болин рекао је прошлог месеца да, с обзиром на промене у глобалном контексту, информације намењене шведским домаћинствима такође морају да одражавају ове промене. Раније ове године, он је упозорио да би „могло доћи до рата у Шведској“ и нагласио да напори да се обнови „потпуна одбрана“ напредују преспоро.

Фото: Танјуг/АП

 

Због своје дуге границе са Русијом и искуства у рату са Совјетским Савезом током Другог светског рата, Финска је увек одржавала висок ниво одбрамбене спремности. С друге стране, Шведска је смањила своју одбрамбену инфраструктуру и тек је последњих година почела да поново улаже у припреме за сукоб.

- Из финске перспективе, ово је мало чудно. Финска никада није заборавила да је рат могућ, док су у Шведској људи морали бити мало шокирани да схвате да би им се то заиста могло догодити - рекао је Илмари Каихко, ванредни професор за ратне студије на Шведском универзитету одбране за ББЦ.

Фото: Shutterstock

 

Али неки и даље нису превише забринути, попут шведског економисте Ингемара Густафсона.

- Нисам превише забринут, тако да све то схватам прилично мирно. Добро је што добијамо информације о томе како да се понашамо и припремамо, али ја нисам особа која ће све ове залихе држати код куће - рекао је Густафсон, преноси Јутарњи лист.

Норвежани су такође недавно добили памфлет у којем им се саветује да буду спремни да се сами сналазе недељу дана у случају екстремних временских прилика, рата и других претњи.

- Послали смо 2,2 милиона примерака, по једну у свако домаћинство у Норвешкој - рекао је Торе Камфјорд, шеф истраживања у норвешкој администрацији цивилне заштите.

Листа ствари које треба држати код куће укључује некварљиву храну као што су конзервирани пасуљ, енергетске плочице, тестенине и лекови, укључујући таблете јода у случају нуклеарне несреће.

Фото: Shutterstock

 

И Финска је недавно објавила своје ажуриране савете на интернету о „спремности за инциденте и кризе“. За разлику од Шведске и Норвешке, финска влада је одлучила да не штампа копије за свако домаћинство, јер би то „коштало милионе“, а дигитална верзија омогућава лакше ажурирање. У делу који се бави војном претњом, финска дигитална брошура истиче да су финске власти „добро припремљене за самоодбрану“ у случају оружаног напада. Финцима се, као и Норвежанима, саветује да припремају таблете јода, храну која се лако припрема, храну за кућне љубимце и алтернативне изворе грејања у случају да буду без струје неколико дана на температурама од -20°C.

Данска је такође најавила да ће својим одраслим грађанима е-поштом послати информације о води, храни и лековима који ће им бити потребни да преживе тродневну кризу.

БОНУС ВИДЕО: