Brošura pod nazivom „Ako dođe do krize ili rata“ ažurirana je novim informacijama zbog rata u Ukrajini, koji ima ozbiljan uticaj na bezbednosnu situaciju u Evropi, posebno u zemljama koje dele kopnenu i/ili morsku granicu sa Rusijom.

Ova nova verzija brošure sadrži duplo više stranica od prethodnog izdanja iz 2018. godine i daje uputstva za postupanje u različitim kriznim scenarijima.

Građanima se savetuje da se pripreme za mogućnost samoupravljanja u početnoj fazi kriznih situacija. Jedna od ključnih preporuka je održavanje zaliha hrane i vode najmanje 72 sata. U vodiču je i spisak namirnica koje je preporučljivo imati kod kuće, kao što su krompir, kupus, šargarepa, jaja, konzerve bolonjez sosa i gotove supe od borovnice i šipka.

Prvo izdanje knjižice koja je Šveđane pripremala za situacije u slučaju rata objavljeno je tokom Drugog svetskog rata, a ažurirano je tokom Hladnog rata.

Međutim, najnovije izdanje donosi jednu značajnu promenu – poruka o neodustajanju od borbe sada dobija sve veći značaj i, umesto da bude smeštena u sredini, sada je na samom početku vodiča: „Ako Švedsku napadnu druge zemlje, nikada nećemo odustati. Sve tvrdnje da će otpor prestati su lažne." 

Foto: Tanjug/AP

 

Ova promena sugeriše da Švedska više nije neutralna, kao što je do sada predstavljeno. Švedska je ove godine pristupila NATO-u, po uzoru na Finsku, koja je takođe odlučila da se pridruži alijansi nakon početka rata u Ukrajini u februaru 2022. godine.

Švedski ministar civilne odbrane Karl-Oskar Bolin rekao je prošlog meseca da, s obzirom na promene u globalnom kontekstu, informacije namenjene švedskim domaćinstvima takođe moraju da odražavaju ove promene. Ranije ove godine, on je upozorio da bi „moglo doći do rata u Švedskoj“ i naglasio da napori da se obnovi „potpuna odbrana“ napreduju presporo.

Foto: Tanjug/AP

 

Zbog svoje duge granice sa Rusijom i iskustva u ratu sa Sovjetskim Savezom tokom Drugog svetskog rata, Finska je uvek održavala visok nivo odbrambene spremnosti. S druge strane, Švedska je smanjila svoju odbrambenu infrastrukturu i tek je poslednjih godina počela da ponovo ulaže u pripreme za sukob.

- Iz finske perspektive, ovo je malo čudno. Finska nikada nije zaboravila da je rat moguć, dok su u Švedskoj ljudi morali biti malo šokirani da shvate da bi im se to zaista moglo dogoditi - rekao je Ilmari Kaihko, vanredni profesor za ratne studije na Švedskom univerzitetu odbrane za BBC.

Foto: Shutterstock

 

Ali neki i dalje nisu previše zabrinuti, poput švedskog ekonomiste Ingemara Gustafsona.

- Nisam previše zabrinut, tako da sve to shvatam prilično mirno. Dobro je što dobijamo informacije o tome kako da se ponašamo i pripremamo, ali ja nisam osoba koja će sve ove zalihe držati kod kuće - rekao je Gustafson, prenosi Jutarnji list.

Norvežani su takođe nedavno dobili pamflet u kojem im se savetuje da budu spremni da se sami snalaze nedelju dana u slučaju ekstremnih vremenskih prilika, rata i drugih pretnji.

- Poslali smo 2,2 miliona primeraka, po jednu u svako domaćinstvo u Norveškoj - rekao je Tore Kamfjord, šef istraživanja u norveškoj administraciji civilne zaštite.

Lista stvari koje treba držati kod kuće uključuje nekvarljivu hranu kao što su konzervirani pasulj, energetske pločice, testenine i lekovi, uključujući tablete joda u slučaju nuklearne nesreće.

Foto: Shutterstock

 

I Finska je nedavno objavila svoje ažurirane savete na internetu o „spremnosti za incidente i krize“. Za razliku od Švedske i Norveške, finska vlada je odlučila da ne štampa kopije za svako domaćinstvo, jer bi to „koštalo milione“, a digitalna verzija omogućava lakše ažuriranje. U delu koji se bavi vojnom pretnjom, finska digitalna brošura ističe da su finske vlasti „dobro pripremljene za samoodbranu“ u slučaju oružanog napada. Fincima se, kao i Norvežanima, savetuje da pripremaju tablete joda, hranu koja se lako priprema, hranu za kućne ljubimce i alternativne izvore grejanja u slučaju da budu bez struje nekoliko dana na temperaturama od -20°C.

Danska je takođe najavila da će svojim odraslim građanima e-poštom poslati informacije o vodi, hrani i lekovima koji će im biti potrebni da prežive trodnevnu krizu.

BONUS VIDEO: