Zima i zimnica se ne mogu zamisliti bez kiselog kupusa, što i nije čudno jer su jela sa kupusom na domaćim trpezama neizostavna.

Osim ukusa, kiseli kupus nudi i mnoge zdravstvene benefite. Pravi je izvor vitamina C i K, koji jačaju imunitet tokom zimskih dana. Smatra se da konzumiranjem samo 100 grama kiselog kupusa dnevno smanjujete rizik od prehlade za skoro pedeset odsto.

Pored dobrog izbora kupusa, vreme stavljanja u bure, odnosno početak fermentacije je takođe od izuzetne važnosti. Preporuka je da to bude sredinom oktobra, ali i ako okasnite malo, kupus će biti podjednako dobar.

Foto: Shutterstock

 

Proces biofermentacije u kiselom kupusu zahteva stabilne temperature bez prevelikih oscilacija, između 18 i 22 stepena celzijusa. Najbolje mesto za čuvanje kupusa je u podrumu, gde nema prevelikih temperaturnih razlika, kao što nije slučaj ako ga držite na balkonu.

U ovakvim vremenskim uslovima kupus se brzo i lako kiseli, tako da ne treba žuriti sa pripremom. Fermentacija kiselog kupusa obično traje do četiri nedelje, pa ako se na ovaj proces odlučite krajem septembra, možete računati da ćete ukusan kiseli kupus imati već u oktobru ili početkom novembra.

(Alo)

BONUS VIDEO: