Poznato je da tokom karijere, naši pevači zarade veliki novac. Međutim, mnogi velikani narodne muzike umrli su u skromnim uslovima, lečeći se od penzije. Takva sudbina zadesila je pevače kao što su Nino Rešić, Dobrivoje Topalović, Zoran Kalezić, Toma Zdravković i mnogi drugi.

Umro je skromno i tiho, u rodnom selu

Foto: Jutjub printskrin/Neka pesma kaže RTV

 

Dobrivoje Topalović proslavio se kao pevač narodne muzike, rođen je 21. septembra 1944. godine na malu Gospojinu, u selu Preljina kod Čačka, gde je proveo i svoje poslednje dane.

Pevač je preminuo 2020. godine, a nakon godinu dana borbe sa karcinomom. Mnoge kolege oprostile su se od njega emotivnim rečima, tvrdeći da je uvek živeo skromno i tiho, te da je tako i otišao.

Svojevremeno je, inače, govorio kako se "na selu može preživeti i u najteža vremena, dok u gradu glad brzo pokuca na vrata." Čitavo njegovo detinjstvo bilo je vezano za jedno, a imao je običaj i da tvrdi kako su "ljudi koji su ceo život proveli u gradu hendikepirani u odnosu na one sa sela".

"Pogotovo je to izraženo danas u vreme velike ekonomske krize. Na selu se može preživeti i u najteža vremena, dok u gradu glad brzo pokuca na vrata - pričao je on za života."

Godine 1986. u saradnji sa Miroljubom Aranđelovićem Kemišom snimio je za PGP RTB jednu od najlepših pesama: "Crno vino". Antologijska.

Živeo i lečio se od penzije

Foto: ATA images

 

Zoran Kalezić je bio ubeđen da mu ljubav koju živi presudno pomaže u borbi protiv raka pluća. Iza sebe je ostavio operaciju, hemoterapije i zračenja. Međutim, njegovo srce nije izdržalo, a preminuo je 4. januara u 73. godini života, nakon teške borbe sa kancerom pluća.

Uz njega je do poslednjeg trenutka bila supruga Irena kojom se oženio kada je imao 67 godina, a ona 53 godine. Do poslednjeg daha, bio je optimista, verujući da će iz ove borbe izaći kao pobednik.

- Kako mogu da se osećam. Borim se. Sada idem na hemoterapiju, u specijalnu kliniku za plućne bolesti "Brezovik" u Nikšiću. Te hemoterapije su jedina nada čoveku koji ima rak pluća, one mogu da "kupe" dve-tri godine života, a ja verujem u medicinu. Imao sam neku svoju viziju da se lečim tu, gde je moj narod. Jer ja sam narodni pevač, umetnik naroda. Ako treba da skončam, bolje da to bude ovde, nego da skončam kao nečiji sluga u inostranstvu - rekao je Zoran svojevremeno.

Bio je nerazdvojan sa Tomom Zdravkovićem, a to prijateljstvo je na kraju krunisano i kumstvom. Kada je saznao za strašnu dijagnozu - karcinom pluća, istakao je kako ošeća da će se uskoro pridružiti drugu kojeg je beskrajno voleo.

- Kada sam polako krenuo na put ka mom kumu Tomi. Uskoro ćemo se sresti, ali imam još nešto da uradim dotad. Čekam koncert u Domu sindikata, da još jednom čujem note koje sve organe vraćaju na pravo mesto. Imam potrebu da još jednom vidim sve te ljude u publici - pričao je Kalezić u jednoj emisiji iskreno i kroz suze.

Nerazdvojna družina su bili Kaleza, Tozovac, Cune, Lepa Lukić, Mika Antić, Zoki Radmilović i, naravno, Silvana. Svi su izgradili velike karijere, a među njima nikada nije bilo svađe, niti je zavideo drugome, spojila ih je ljubav prema muzici.

Poput Tome, i Kaleziću je Silvana mnogo pomogla na početku karijere i od tada su postali veliki prijatelji. Cenili su se i međusobno mnogo poštovali.

Svoj evergrin "Jednoj ženi koje nema više" Zoran je urpavo posvetio je baš ovoj dami, koja je ostavila isto neizbrisiv trag u narodnoj muzici. Pevač je svojevremeno naglasio da je pesma nastala na veoma neobičan način.

Filip, sin pokojnog pevača Zorana Kalezića, nije prisustvovao sahrani svog oca. Iako je imao veliku želju da roditelja isprati na večni počinak, on za to nije bio u mogućnosti jer živi u Americi i radi.

Preminuo sa poslednjih 20 evra u džepu

Foto: Profimedia/Jutjub printskrin/ZAMOfficiall

 

Nino Rešić je dostigao vrhunce slave, ali njegova karijera bila je obeležena i mnogim izazovima. Dok je sa jedne strane uživao u popularnosti i priznanju, sa druge strane borio se sa ličnim demonima, uključujući probleme sa zdravljem, ali i teškim životnim okolnostima. U jednom trenutku, Nino je bio na vrhu sveta – rasprodavao je koncerte, osvajao muzičke nagrade, i bio omiljen među kolegama i publikom. Međutim, uprkos velikom uspehu, njegov privatni život bio je obeležen problemima, teškim odlukama i tragičnim momentima.

NJegova smrt u 43. godini života usled perforacije pankreasa bila je šok za sve koji su ga poznavali. Preminuo je u teškim uslovima, sa poslednjih 20 evra u džepu, što je tragičan podsetnik na surovost sudbine koja ne bira između bogatstva i slave. Iza sebe je ostavio tri ćerke, koje su postale njegova najveća zaostavština. Uprkos burama u privatnom životu, Nino je bio posvećen otac, a njegove ćerke danas nose sećanje na njega kao neprocenjiv deo svog života.

Amir Rešić Nino napustio je ovaj svet 18. oktobra 2007. godine u bolnici u Bijeljini, Republici Srpskoj. NJegova smrt uzrokovana je teškom upalom pankreasa, koja je, nažalost, bila rezultat dugotrajnog problema sa alkoholizmom. Nino je svoj večni mir pronašao u svom rodnom gradu, Kozarskoj Dubici, gde je sahranjen.

Stil