Sama činjenica da preko 40% žena tokom reproduktivne faze života pati od glavobolja jasno ukazuje na činjenicu da su one direktno povezane s hormonskim promenama. Jedna od najčešćih vrsta glavobolja je migrena, s vrlo napornim, pulsirajućim bolom koji se obično ispoljava u jednoj polovini glave, a prate je i preosetljivost na svetlo i zvuk, mučnina i preznojavanje. Tokom migrenskog napada dolazi do kortikalne depresije usled naglog povećanja protoka krvi u mozgu i potom njegovog naglog pada, što izuzetno negativno deluje na osetljive ćelije neurona.

Migrene se dele na one sa aurom i bez nje. Aura se obično javlja između 10 i 60 minuta pre početka glavobolje, a karakterišu je vizuelne promene, bljeskovi, treperenje, svetlucavi oreol, skotoma (promene u vidnom polju) peckanje i trnjenje u jednoj polovini tela, otežan govor, slabost u mišićima... Ovi neurološki simptomi traju od pet do 60 minuta i javaljaju se kod do 30% osoba sklonih migrenama. Nakon aure počinje glavobolja koja traje od 4 do 72 sata. Kada se migrena povuče, za sobom ostavlja umor, osećaj konfuzije i nemogućnosti koncentracije. Nije ni potrebno napominjati koliko migrena utiče na kvalitet života. Ali kao i sve tegobe, mnogo lakše ćemo je prebroditi, ili još bolje sprečiti, ako uočimo uobičajene obrasce i mehanizme koji joj prethode.

Foto: Promo

 

Kada migrena najviše „napada“? Migrenski bolovi kod žena najčešći su tokom iznenadne smene hormona, kako na mesečnom nivou, tako i na životnom. Periodi kada u životu žene dolazi do prave hormonske eksplozije su u vreme oko prve menstruacije, nakon porođaja i tokom perimenopauze. Upravo su to i periodi kada su migrenski napadi najintenzivniji, i kada se mogu ponovo javiti čak i ako su se pre toga neko vreme primirili.

Iako nauka nema konkretno objašnjenje za migrene, ono što se zasigurno zna je da ih izaziva pad estrogena, pa je najveća šansa da će se tokom mesečnog ciklusa pojaviti upravo pre početka menstruacije. Upotreba kontraceptiva ih može još više pogoršati. Klinička istraživanja su utvrdila povezanost izraženih simptoma PMS-a i pojave migrene s aurom, dok se migrena bez aure češće javlja pred menstruaciju. Duvan, povišeni krvni pritisak, čir na želucu i stres još više pojačavaju simptome migrene. Još jedna činjenica dokazana kliničkim studijama je da pojava migrena tokom reproduktivnog perioda povećava rizik od pojave moždanog udara.

Foto: Promo

 

Period kada naglo gubimo estrogen i kada su njegove oscilacije izuzetno nagle je tokom perimenopauze. Tada, pored uobičajenih simptoma – valunga, preznojavanja, bola u zglobovima, nesanice, nervoze, mnoge žene pate i od migrene. Ispostavilo se da su migrena i estrogen u uzajamnoj sprezi: najnovija istraživanja došla su do zapanjujućeg otkrića da će kod žena koje su tokom reproduktivnog perioda patile od migrene, u perimenopauzi za 30% brže opadati estrogen nego inače. Takođe, u sprezi su migrena, valunzi i kardiovaskularni rizik: ova dva simptoma vesnici su ozbiljnih poremećaja kasnije tokom postmenopauze. I više je nego jasno da se s migrenom moramo izboriti. I za to postoje prirodna rešenja:

Foto: Promo

 

Femisan A kapsule sa zlatnom makom sadrže ekstrakte odabranog lekovitog bilja koji povoljno deluju na ženski reproduktivni sistem, rad jajnika i lučenje hormona, pa se redovnom upotrebom preparata može na prirodan način uspostaviti hormonski balans, redovan ciklus i menstruacija, ublažiti simptomi PMS-a i obezbediti normalna ovulacija i plodnost.

Femisan Gold kapsule sadrže ekstrakte fitoestrogenskih i adaptogenih biljaka koji su posebno korisni s početkom perimenopauze. Fitoestrogeni imitiraju rad estrogena i popunjavaju estrogenske receptore koji su prisutni u celom organizmu, i tako sprečavaju nagle oscilacije hormona i pojavu neprijatnih simptoma, ali imaju i snažno zaštitno dejstvo na organizam i deluju preventivno.

Femisan preparati donose olakšanje, podižu životnu energiju i kvalitet života žene, i uz pravilnu ishranu i redovnu fizičku aktivnost obezbeđuju bezbrižnu budućnost. A kada su hormoni u redu, migrena nema šanse.