Asma al Asad (49) neće moći da se vrati u svoj rodni London bez zvaničnih putnih dokumenata, a prema izveštajima, teško je bolesna od leukemije i ima samo 50-50 šanse za preživljavanje, javlja Daily Mail.

Vest dolazi nakon što je njen poznati kardiolog i otac, Favaz Ahras, napustio svoju kliniku na Harley Streetu, što se čini kao pokušaj da se brine o ćerki – koja je pobegla u Rusiju nakon pada režima njenog supruga.

Foto: Shutterstock

 

Poslednjih dana kruže spekulacije da Asma razmatra razvod od Asada i da želi da se vrati u Britaniju kako bi nastavila sa lečenjem

Međutim, izvori iz britanske vlade potvrdili su da Asma – koja takođe ima sirijsko državljanstvo – više nema važeće britanske putne dokumente, jer joj je pasoš istekao 2020. godine.

Ministarka unutrašnjih poslova Iveta Kuper izjavila je da vlada neće dozvoliti njen povratak u zemlju, jer se odluka "ne može zasnivati isključivo na zdravstvenim razlozima".

Ministar spoljnih poslova Dejvid Lami ranije je rekao poslanicima da Asma, koja je rođena i odrasla u Aktonu, zapadni London, "nije dobrodošla ovde".

Asma je postala prva dama Sirije 2000. godine nakon što se udala za Asada (59) u godini kada je on preuzeo kontrolu nad zemljom nakon smrti svog oca Hafiza al Asada.

Foto: Profimedia

 

Kritičari veruju da je ona organizovala tajni sistem komiteta i politika koje su, preko njenih poverenika, kontrolisale sve – od pristupa internetu do subvencionisanih obroka.

NJeno carstvo se proširilo i na distribuciju strane pomoći – praktično je kontrolisala ko će i šta dobiti.

Kako je njena uloga u Asadovom diktatorskom režimu rasla, nije uspela da održi svoju raniju sliku oslobođene žene koja deluje u samom srcu moći u muslimanskoj zemlji. Postala je neraskidivo povezana sa strašnim represijama sirijskog režima nad svojim narodom.

NJena uloga u finansijskoj politici Sirije donela joj je široko rasprostranjen, ali nepoželjan nadimak "Ledi Magbet" među pobunjenicima i komentatorima.

Godine 2012. Asma je stavljena pod sankcije Velike Britanije i EU, koje su uključivale zamrzavanje imovine i zabranu putovanja, nakon što se smatralo da je igrala ključnu ulogu u podršci Asadu tokom građanskog rata u Siriji, koji je započeo opozicionim protestima 2011. i rezultirao stotinama hiljada mrtvih.

Asma trenutno živi u egzilu u Moskvi sa suprugom i troje dece nakon što im je Vladimir Putin dodelio azil kada su pobunjenici zauzeli Damask munjevitim napredovanjem 8. decembra.

Foto: Profimedia

 

Nakon što se 2019. oporavila od raka dojke, Asmi je u maju ove godine dijagnostikovana akutna mijeloidna leukemija, agresivni rak koštane srži i krvi.

Prošle nedelje The Telegraph je izvestio da ima 50-50 šanse za preživljavanje i da se drži u izolaciji kako bi se sprečilo da se zarazi od drugih ljudi.

"Asma umire", rekao je izvor blizak porodici Ahras za novine. "Ne sme da bude u istoj prostoriji sa bilo kim."

Drugi izvor je dodao: "Kada se leukemija vrati, veoma je agresivna. Poslednjih nekoliko nedelja bila je na 50-50 šanse."

(Telegraf)

BONUS VIDEO: