Асма ал Асад (49) неће моћи да се врати у свој родни Лондон без званичних путних докумената, а према извештајима, тешко је болесна од леукемије и има само 50-50 шансе за преживљавање, јавља Даилy Маил.
Вест долази након што је њен познати кардиолог и отац, Фаваз Ахрас, напустио своју клинику на Харлеy Стреету, што се чини као покушај да се брине о ћерки – која је побегла у Русију након пада режима њеног супруга.
Последњих дана круже спекулације да Асма разматра развод од Асада и да жели да се врати у Британију како би наставила са лечењем
Међутим, извори из британске владе потврдили су да Асма – која такође има сиријско држављанство – више нема важеће британске путне документе, јер јој је пасош истекао 2020. године.
Министарка унутрашњих послова Ивета Купер изјавила је да влада неће дозволити њен повратак у земљу, јер се одлука "не може заснивати искључиво на здравственим разлозима".
Прочитајте још
Министар спољних послова Дејвид Лами раније је рекао посланицима да Асма, која је рођена и одрасла у Актону, западни Лондон, "није добродошла овде".
Асма је постала прва дама Сирије 2000. године након што се удала за Асада (59) у години када је он преузео контролу над земљом након смрти свог оца Хафиза ал Асада.
Критичари верују да је она организовала тајни систем комитета и политика које су, преко њених повереника, контролисале све – од приступа интернету до субвенционисаних оброка.
Њено царство се проширило и на дистрибуцију стране помоћи – практично је контролисала ко ће и шта добити.
Како је њена улога у Асадовом диктаторском режиму расла, није успела да одржи своју ранију слику ослобођене жене која делује у самом срцу моћи у муслиманској земљи. Постала је нераскидиво повезана са страшним репресијама сиријског режима над својим народом.
Њена улога у финансијској политици Сирије донела јој је широко распрострањен, али непожељан надимак "Леди Магбет" међу побуњеницима и коментаторима.
Године 2012. Асма је стављена под санкције Велике Британије и ЕУ, које су укључивале замрзавање имовине и забрану путовања, након што се сматрало да је играла кључну улогу у подршци Асаду током грађанског рата у Сирији, који је започео опозиционим протестима 2011. и резултирао стотинама хиљада мртвих.
Асма тренутно живи у егзилу у Москви са супругом и троје деце након што им је Владимир Путин доделио азил када су побуњеници заузели Дамаск муњевитим напредовањем 8. децембра.
Након што се 2019. опоравила од рака дојке, Асми је у мају ове године дијагностикована акутна мијелоидна леукемија, агресивни рак коштане сржи и крви.
Прошле недеље Тхе Телеграпх је известио да има 50-50 шансе за преживљавање и да се држи у изолацији како би се спречило да се зарази од других људи.
"Асма умире", рекао је извор близак породици Ахрас за новине. "Не сме да буде у истој просторији са било ким."
Други извор је додао: "Када се леукемија врати, веома је агресивна. Последњих неколико недеља била је на 50-50 шансе."
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО: