СПИСАК ОЗНАЧЕНИХ: Ово су локали на Ади са ЛОШОМ хигијеном
15.07.2024.
21:04
"ЧИНИ се да цене никад нису биле веће него ове сезоне. Имамо доста приговора што се тиче самих цена и да ли неко ради на контроли истих као и да квалитет хране и услуге није на нивоу цене јер ови износи не оправдавају тај квалитет."
Чак 74 одсто кафића на београдском купалишту Ада Циганлија има спорну хигијену просторија, опреме, уређаја и запослених! Од укупно 46 угоститељских објеката 34 има санитарно хигијенске недостатке, показао је извештај санитарне инспекције Министарства здравља, која је несавесним угоститељима издала 31 прекршајни налог, поднела четири захтева судији за прекршаје, а једном објекту забрањено је да припрема храну "због тога што постоје хигијенски недостаци који битно могу да угрозе здравље људи".
Почетком јула спроведена је контрола кафића, ресторана и објеката који продају брзу храну на Ади, а налази су показали да већина њих има недостатке у раду. Велики број одраслих грађана, али и деце ових дана спас од летњих жега и спарина тражи управо на овом купалишту где се расхлађују у води или уз иће и пиће које купују највише у објектима на обали.
Поред тога што посетиоци папрено плаћају храну и пиће у ризику су и да угрозе здравље јер су санитарни инспектори утврдили да већина ових објеката има неправилности у раду.
Акцијска контрола
- Због повећаних спољних температура и пораста броја посетилаца у периоду од 4. до 7. јула на јавном речном купалишту Ада Циганлија у Београду вршена је акцијска контрола објеката под санитарним надзором. Извршен је инспекцијски надзор у 46 угоститељских објеката и управној згради ЈК "Ада Циганлија". У 34 објекта су утврђени санитарно хигијенски недостаци који се односе на просторије, опрему, уређаје и на запослена лица - наводи се у извештају инспекције и додаје:
- Донето је 19 решења за отклањање недостатака од којих 14 за санитарно хигијенске недостатке и пет запосленим лицима. Изречена је забрана рада за пет лица који су затечени без обавезних здравствених прегледа, и шест наложених мера записником за обезбеђивање прописане радне одеће. Издат је 31 прекршајни налог, укупног износа 155.000 динара и поднето четири захтева судији за прекршаје. Донето је једно решење забране употребе просторија, опреме и уређаја, због санитарно хигијенских недостатака. У акцијској контроли учествовало је пет санитарних инспектора.
Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије каже за Курир да често добијају приговоре грађана који посећују купалиште и сумњају у квалитет хране.
Повећан ризик
- Чини се да цене никад нису биле веће него ове сезоне. Имамо доста приговора што се тиче самих цена и да ли неко ради на контроли истих као и да квалитет хране и услуге није на нивоу цене јер ови износи не оправдавају тај квалитет. Похвално је што су надлежни органи изашли на терен и утврдили ове санитарне пропусте, али верујем да ту има и других пропуста само је потребно појачати и ту врсту надзора. Треба санкционисати несавесне пружаоце услуга.
Бранка Мирковић, нутрициониста, наглашава и да храна која се продаје у отвореним објектима на купалиштима веома опасна.
- Неадекватно држање хране, нехигијена, излагање намирница високим температурама може да доведе до размножавања бактерија и та храна се оцењује као храна повећаног ризика зато се уопште не препоручује јер може доћи до озбиљног тровања. То су углавном летња тровања где може доћи и до сложене клиничке слике. Чак се не препоручује ни употреба сладоледа који су изложени температурама јер су млечни производи и млевено месо подложни кварењу. Храну на купалиштима треба понети од куће и то нешто суво, а не куповати у објектима на отвореном.
Листа угоститеља са хигијенским недостацима
*Извештај санитарне инспекције