САВЕТ СТРУЧЊАКА: Зашто није добро заустављати кијање?
16.09.2024.
19:43
КИЈАЊЕМ ћете ослободити нагомилан притисак у респираторном систему и осетићете велико олакшање.
Кијање се јавља када нерве стимулише иритант попут алергена, вируса, бактерија или течности.
Укључује дубок удах, повећање притиска у дисајним путевима, а онда контракцију дијафрагме и мишића око ребара. Очи се релексно затварају, а онда следи снажан издисај.
Како ова појава не може да се контролише, дешава се да имате нагон за кијањем у канцеларији, током представе, или у неком другом моменту када се подразумева тишина. Ако тада суздржавате кијање, можете да изазовете проблеме. Лекари су објаснили да се тада притисак у горњим дисајним путевима повећава и до 20 пута.
Докторка Шитал Рађа, која је специјалиста оториноларингологије и хирургије врата и главе истакла је да се кијањем ослобађају штетне честице. Ако се притисак заустави, могао би да се преусмери на средње ухо или капиларе у унутрашњости.
- Ако потиснете кијање, ризикујете да дође до оштећења бубних опни или инфекције синуса. Слуз и бактерије могу да остану заробљене у синусима и да на тај начин изазову проблеме - истакла је Шитал.
Кијањем ћете ослободити нагомилан притисак у респираторном систему и осетићете велико олакшање. Због тога се не препоручује да га задржавате и спутавате.
БОНУС ВИДЕО:
(Лепа&Срећна)