Извор:Фото: Википедија/Архива Новости

"Дрино, је*ем ти!": Ево шта је Тито рекао о чувеном филму!

Извор: Нпортал

12.11.2024.

19:47

ФИЛМ Марш на Дрину дирљиво приказује херојски отпор српских војника током Првог светског рата, осветљавајући њихове жртве и борбу за слободу на фронтовима Довине Србије.

Филм "Марш на Дрину" из 1964. године, режиран од стране Жике Митровића, оставио је неизбрисив траг у југословенској кинематографији.
Филм је јуче емитован на РТС поводом годишњице обележавања Дана примирја у Првом светском рату.

Ово остварење, посвећено херојима Церске битке, прати једну артиљеријску батерију и војнике из различитих друштвених слојева Србије у турбулентним тренуцима Првог светског рата.

Југословенска кинотека је, у складу са својим овлашћењима на основу Закона о културним добрима, 28. децембра 2016. године прогласила сто српских играних филмова (1911—1999) за културно добро од великог значаја. На тој листи се налази и филм "Марш на Дрину".

У тексту доносимо десет занимљивих чињеница о филму "Марш на Дрину" - од инспирације и снимања до реакција публике и планова за наставак.

BloombergAdria.com

 

1. Истинита прича

Основна идеја долази од прича оца и стрица редитеља Жике Митровића. Као предложак за филм послужила је приповетка "Пробој" Радоја Јанковића, објављена 1926. године. Јанковићево дело обогатило је причу о херојима Цера.

2. Филм у част велике победе

"Марш на Дрину" је снимљен поводом педесетогодишњице Церске битке, прве победе савезника у Великом рату, чиме је додатно истакнута њена важност за историју.

BloombergAdria.com

 

3. Аутентична сценографија

Сценограф Денић је за потребе снимања реконструисао срушену цркву, док је Југословенска народна армија обезбедила инструкторе, коњичку опрему и чак руске топове М1917, како би сцена била што веродостојнија.

4. Посебна посета

Слободан Пенезић Крцун, тадашњи политичар, често је обилазио филмску екипу и чак је лично возио глумце са сета до Београда, што сведочи о подршци тадашњих власти овом пројекту.

BloombergAdria.com

 

5. Историјска псовка

Филм је забележио прву псовку у југословенској кинематографији, када Љуба Тадић у завршној сцени узвикује "Дрино, је*ем ти..."

6. Титов став 

Након што су неки критичари приговарали "србовању" у филму, Тито је одбацио сумње и похвалио "Марш на Дрину", дајући му пуну подршку.

BloombergAdria.com

 

7. Награде у Пули

На Пулском филмском фестивалу филм је освојио Златну арену за најбољи филм и награду публике, где је 15.000 гледалаца, међу којима су претежно били Хрвати, гласало у његову корист.

8. Права војничка обука

Због недостатка искуства са коњима, главни глумци, међу којима су били Александар Гаврић, Љуба Тадић и Зоран Радмиловић, прошли су војничку обуку са коњима како би што боље дочарали војну атмосферу из Првог светског рата.

BloombergAdria.com

 

9. Инспирација из чувених романа домаће књижевности 

Сценарио је додатно инспирисан књигом "Солунци говоре" и "Српском трилогијом" Стевана Јаковљевића.

10. Неостварени наставак

После успеха "Марша на Дрину," Митровић је планирао наставак под називом "Командант," који би пратио коњички пук кроз Мачву. Иако је и британска продуцентска кућа била спремна да подржи пројекат, идеја је пропала. Енглези су нудили чак и техничку подршку и средства, али није дошло до реализације, делом и због чињенице да је већина главних јунака "погинула" у првом филму.

Главне улоге у филму играју: Александар Гаврић, Љуба Тадић, Никола Јовановић, Владимир Поповић, Хусеин Чокић, Бранко Плеша, Драгомир Гидра Бојанић, Зоран Радмиловић и Љубиша Јовановић.